reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Dondurma Diyeti

Zayıflama Dondurma Diyeti konusunu yazdır Dondurma Diyeti konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 18-07-2011 tarihinde saat 18:24:26 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 527 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


DONDURMALI ZAYIFLAMA DİYETİ


Bilinenin aksine şişmanların da dondurma yiyebileceğini söyleyen Dr. Koç, “Dondurma yiyerek de zayıflanabilir. Zayıflama diyetlerinde de dondurmalı mönüler hazırlıyoruz” dedi. Bünyeye göre ayda ortalama 4 kilo verdirebilecek dondurmalı diyet mönülerinden 1200 kalorilik olanı şöyle:

Sabah

Şekersiz çay
, iki kibrit kutusu peynir, bir dilim kepekli ekmek, domates, salatalık

Öğle


2 adet ızgara köfte, 4 yemek kaşığı sebze yemeği, salata, 1 çay bardağı yoğurt, bir dilim kepekli ekmek

İkindi


100 gram dondurma

Akşam

Bir kepçe çorba, 2 adet biber dolma, salata

Gece


Meyve
(200 gr), bir çay bardağı süt ya da bir top sade dondurma

Dondurma şişmanlatmaz


Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktarı ve harcanan enerji miktarı ile ilişkilidir.

Dondurmanın kalori değeri diğer baklava, pasta gibi hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür, daha besleyici bir seçimdir.

Eğer sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız, egzersizinizi yapıyorsanız dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur.

Dondurmanın üzerine konulan soslar fazladan kalori almanıza neden olur, 100 gramı geçmeyen sos içermeyen porsiyonları tercih ederseniz diyetiniz tehlikeye girmez.

Zayıflama diyeti uygulayanlar da dondurma tüketebilir. Bu kişilerde tatlı ihtiyacını gidermenin, süt gereksinimini karşılamanın bir yolu olarak aynı zamanda diğer tatlılara göre düşük enerji içermesi nedeniyle önerilmektedir. Dondurma her mevsim ve herkes tarafından tüketilebilir.

Diyabet hastaları da dondurma yiyebilir

Diyabet hastalarında da tatlandırıcı ile hazırlanmış dondurma piyasada bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda laktoz intoleransı olan kişilerde günde 2 kez dondurma tüketildiğinde intoleransa bağlı belirtiler saptanmamıştır. Dondurma yavaş sindirildiği için bu kişiler tarafından rahat tolere edilir.

Vitamin, mineral ve kalsiyum deposu

Dondurma yüksek miktarda süt içermesinden dolayı besin değerleri açısından zengindir. Dondurmada protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra; A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.

Dondurmayı tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun hazırlanmış olmasıdır. Özellikle dondurmanın yapıldığı sütün pastörize olması ve hazırlanırken mikroorganizmalarla bulaşının önlenmesi gereklidir. Sağlıksız ve hijyenik şartlardan uzak dondurma ve buzlu ürünlerin tüketiminin hastalıklara davetiye çıkardığı unutulmamalıdır.

Çocuklar için çok faydalı

Özellikle çocuklarda fazla olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında ve enerji açığı olan çocuklarda dondurma tüketimi önerilir, diş ve kemik sağlığı için çok faydalıdır.

Dondurma aç karnına tüketildiğinde, iştah kapanmasına neden olabileceği için tokken tüketilmelidir. Midede kramp oluşturmaması içinse yavaş yenmelidir. Dondurmayı aniden yutmak mide kramplarına ve kasılmalara neden olur. Bademcik ameliyatlarından sonra bazı doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye etmektedir.

Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonları azaltır. Ancak solunum enfeksiyonu sırasında, yutak ve bademcik iltihaplarının tedavi sürecinde dondurma önerilmez.


Dondurma Diyeti başlıklı bu makale 18-07-2011 tarihinden itibaren 527 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Dondurma Diyeti

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Dondurma Diyeti Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.