reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Ertesi Gün Hapı

Zayıflama Ertesi Gün Hapı konusunu yazdır Ertesi Gün Hapı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 27-07-2011 tarihinde saat 12:36:09 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 223 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Korunmasız bir ilişkiden sonra istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla kullanılan "ertesi gün" ya da "ertesi sabah" hapları kullanımı ve yan etkilerini Dr. Alper Mumcu anlatıyor:

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı, herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmadan girilen ilişki sonrasında, oluşabilecek gebeliği önlemeye, rahim iç tabakasını muhtemel bir gebeliğin yerleşmesine elverişsiz hale getirmeye yarayan ilaçlardır. Adet zamanına bağlı olarak yumurtlamayı veya döllenmiş bir yumurta hücresinin rahimde yuvalanmasını geciktiren veya önleyen ertesi gün hapı, eğer döllenmiş yumurta hücresi rahimde zaten yuvalanmışsa etkili değildir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Sürekli kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi olmayan ertesi gün hapını, zorunlu kaldığınız durumlarda almalısınız. İlişki esnasında prezervatif yırtıldıysa, diyafram kaydıysa, geri çekme yöntemi kullanıyorsanız ve eşiniz erken boşaldıysa, doğum kontrol hapını almayı unuttuysanız ya da bir cinsel saldırıya maruz kaldıysanız bu hapı kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Levonorgestrel hormonu içeren iki tabletten oluşan ertesi gün hapından ilkini cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde, ikincisini de ilk haptan 12 saat sonra almanız gerekiyor. İlk hapı içmekte ne kadar gecikirseniz, ertesi gün hapının etkisi o kadar azalır. Yapılan araştırmalara göre başarı şansı yüzde 97-98 gibi yüksek bir oran olan ertesi gün hapının etkili olması için, korunmasız ilişkiden sonra içmiş olmanız gerekiyor. Yani ilacı içip sonra cinsel ilişkiye girdiğinizde, herhangi bir etki sağlamıyor.

Yan etkisi var mıdır?

Her ilişkide ilacı almak, vücuda bir ayda giren toplam doğum kontrol hapının içinde bulunan östrojen ve progesteron veya tek başına progesteron kadar hormon yüklemesi sağlayacağından, vücudun hormonal dengesini bozabilir, gerginliğe neden olur.

Bu nedenle ayda en fazla bir kere kullanmalısınız. Bunun yanı sıra hapı kullanan bazı kadınlarda mide bulantısı, daha seyrek olarak da kusma, baş ağrısı, göğüste gerilme ve baş dönmesi gibi yan etkiler görülebiliyor.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra hamile kalınır mı?

Ertesi gün hapı, sadece korunmasız ilişkiden sonraki kısa dönemi etkiler. Yani gelecekteki doğurganlığınızı engelleyici bir etkisi yoktur. Hapı aldıktan sonra adet kanamalarınız yine düzenli olarak devam eder. Tarihinde küçük kaymaların olması ihtimal dahilindedir. Fakat adet kanamalarında yedi günden fazla bir gecikme varsa veya kanamanın miktarı büyük ölçüde artmış ya da azalmışsa, bir gebelik testi uygulamanızda yarar var.

Uzun süreli korunma yöntemi olarak kullanılabilir mi?

Ertesi gün hapı, düzenli korunma yolu olarak kullanıma uygun değildir. Sık kullanımda da hem hapın etkisi azalır hem de diğer doğum kontrol yöntemlerine göre vücudun hormon dengesini bozmak gibi daha fazla yan etki gösterir. Ayrıca ertesi gün hapı, diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha pahalıdır.

Her kadının kendine ve yaşam biçimine uygun doğum kontrol yöntemini bulması önemli. Bu nedenler bu konudaki her türlü sorumuzu doktorlarımızla paylaşmak gerekiyor.
Ertesi Gün Hapı başlıklı bu makale 27-07-2011 tarihinden itibaren 223 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Ertesi Gün Hapı

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Ertesi Gün Hapı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.