reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Yaşa Göre Beslenme Tablosu

Zayıflama Yaşa Göre Beslenme Tablosu konusunu yazdır Yaşa Göre Beslenme Tablosu konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 11-08-2011 tarihinde saat 13:27:35 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 607 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Vücudun her yaşta farklı besinlere ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı beslenmek isteyen kişilere yaşlarına uygun yiyecekleri belirlemelerini ve mönülerini bu doğrultuda hazırlamalarını öneriyor. Sağlıklı beslenmenin her yaşta önemli olduğunu, ancak yiyecek seçimini yaparken yaşın da dikkate alınmasını gerektiğini belirten uzmanlar, hangi yaş dönemlerinde hangi besinlerin alınacağını şöyle sıralıyor:

GENÇLİK YILLARI


Sadece tartıda görülen rakamların önemli olduğu bu dönemde güzel bir vücut için güzel yemeklere paydos demenize gerek yok. Akılcı ve yağ dengesi düşük gıdalar yiyerek formda kalmanız mümkün. Kilo alıp vermenin en kolay olduğu gençlik yıllarında vücut daha çok kalori yakabilir. Kilo vermek kolay diye düşünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere başlamak son derece yanlış bir uygulamadır. Sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak yerine yediklerinizin en az yüzde 80 inin besin değerinin yüksek olmasına dikkat edin.

ORTA YAŞLARDA


Kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gıdaların tüketiminin üzerinde durulmalıdır. Özellikle kadınlarda kalsiyum eksikliği menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadır. Fast-food gıdalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve ve sigaradan kaçınılmalıdır. Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün olduğu kadar artırmalıdır.

OLGUNLUK YILLARI


Kimileri elliye merdiven dayadığını düşünerek yaşlılık sendromuna girer. Bu yaşlarda kişi bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadır. Geçmiş senelerdeki beslenme alışkanlıklarının artı ve eksilerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve sodyuma ihtiyacı vardır. Yağ oranları kalp ve damar hastalıklarının başladığı bu yaşlarda, önemini bir kat daha arttırır. Riskli hastalıklar baş göstermişse yeme alışkanlıklarından ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.
Yaşa Göre Beslenme Tablosu başlıklı bu makale 11-08-2011 tarihinden itibaren 607 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Yaşa Göre Beslenme Tablosu

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Yaşa Göre Beslenme Tablosu Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.