reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Salça

Zayıflama Salça konusunu yazdır Salça konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 12-08-2011 tarihinde saat 12:38:27 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 643 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Uzmanlar, Türk yemeklerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan ve özellikle ev ortamında hazırlanan biber salçasındaki tuz oranının yüksekliğine dikkati çekerek, tuz tüketimi sınırlandırılmış kişilere endüstri ürünü salçaları tercih etmelerini önerdiler.

Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu yaptığı açıklamada, özellikle güney mutfağında tercih edilen ev yapımı biber salçasında dayanıklılığı artırmak için bol miktarda tuz kullanıldığını kaydetti.

Tüketicilerin bugünlerde hazırlamaya başladığı biber salçasını, çoğunlukla yemeğe renk vermesi ve iştah açıcı olması nedeniyle tercih ettiğini belirten Fenercioğlu, şunları söyledi: Taze biber, C vitamini açısından son derece zengin bir sebzedir. Ancak salça yapımı sırasında uygulanan güneşte kurutma tekniği, bu özelliği ortadan kaldırıyor. İçinde taşıdığı sarı ve kırmızı pigmentlerden kaynaklanan A vitaminin dışında fazla bir besleyici değeri de kalmıyor. Kullanılan bol miktardaki tuz ise sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu durumda tuzu az miktarda tüketmesi gereken kalp ve tansiyon hastaları başta olmak üzere tuzsuz diyetler uygulayanlar ev yapımı salçaları tercih etmemeli.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Gül de Adana ve çevresinde yaptıkları bir araştırmanın, bölgede, tüketicinin yüzde 85 inin biber salçası kullandığını ve bu kişilerin yüzde 61 inin salçayı kendilerinin yaptığını ortaya koyduğunu söyledi.

Biber salçasını dışarıdan satın alan kişilerin ise bu alışverişi çoğunlukla tanıdıkları ailelerden yaptıklarını kaydeden Gül, salçada dikkat edilen özelliklerin ise renk, kıvam ve tuzluluk olduğunu belirtti.

Endüstriyel salçaların domateste tüketici taleplerini yakaladığını ve ev yapımı alışkanlığını büyük ölçüde azalttığını vurgulayan Gül, şöyle devam etti: Gıda sanayi, biber salçasında henüz tüketicinin talebini tam olarak yakalayabilmiş değil, bunun da etkisiyle ev yapımı ürün tüketimi yüksek. Ekonomik açıdan ele aldığımız zaman ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Tüketici salçayı yaparken kullandığı iş gücünü maliyete yansıtmadığı için kendi yaptığı salçanın daha hesaplı olduğunu düşünüyor. Oysa, 2002 yılı rakamlarına göre, 1 kilo biber salçasının ev yapımı olması halinde ortalama maliyeti 3 milyon 350 bin lira, dışarıdan satın alınanların ise 2 milyon 500 bin lira. Yani, işgücü hesaba katıldığında ev yapımı salça daha ekonomik olma özelliğini kaybediyor


Salça başlıklı bu makale 12-08-2011 tarihinden itibaren 643 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Salça

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Salça Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.