reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Salatalık faydaları

Zayıflama Salatalık faydaları konusunu yazdır Salatalık faydaları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 10-07-2011 tarihinde saat 19:02:36 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 377 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Salatalık neredeyse her öğünde yeri olan ve Türk mutfağında sıkça kullanılan bir sebzedir. Birden fazla türü olan salatalıklar çok amaçlı tüketime uygun, hafif ve hazırlanması pratik olan yiyeceklerdir. Her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği salatalık her Pazar ve market alışverişinin vazgeçilmezidir.

Salatalık ve türevleri birçok diyette karşınıza çıkıyor. Bunun başlıca nedeni salatalığın kalori değeri. Orta boy bir salatalığın kalori değeri yaklaşık 13.

Salatalığın %95’i sudan oluşur. Vücudunuzdaki sıvı dengesini denegeleyen salatalık vücut ısınızı düzenler ve vücudunuzdaki toksinlerin atılımını destekler. Salatalık bol miktarda lif içerir ve sindirim sistemini rahatlatır. Salatalık mide yanmasına iyi gelir ve sindirim sorunlarıyla ortaya çıkan bazı rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Salatalık yerken kabuklarını soymayın. Salatalığın kabukları bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca salatalığın kabukları aynı aleo vera bitkisi gibi hafif yanıklara ve kızarıklıklara iyi gelir.

Tansiyon ve diyet üzerine araştırmalar yapan dünyaca ünlü uzmanlar topluluğu DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)yaptığı deneylerde düzenli olarak salatalık yemenin yüksek tansiyona iyi geldiğini bulmuştur. DASH yaptığı açıklamalarda düşük nişasta ve yağsız protein içeren diyetlere salatalık da eklenirse, yüksek tansiyonun dengelendiğini belirtiyor.

 

Orta Boy Salatalığın Besin Değeri


Kalori: 13

Lif: 0.83 g

A Vitamini: 223.60 UI

C Vitamini: 5.5 mcg

Molidben: 5.6 mcg

A Vitamini: 223.60 UI

Folik Asit: 13.52 mcg

Magnezyum:
11.44 mg


Salatalık faydaları başlıklı bu makale 10-07-2011 tarihinden itibaren 377 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Salatalık faydaları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Salatalık faydaları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.