reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sağlıksız Beslenme

Zayıflama Sağlıksız Beslenme konusunu yazdır Sağlıksız Beslenme konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 01-08-2011 tarihinde saat 12:13:09 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 162 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


ŞİŞMANLIK; vücudumuzdaki yağ oranının kaslarımıza oranla yaş, cinsiyet, boy, kilo, kemik yoğunluğu göz önünde bulundurularak hesaplanacak oranın üzerinde olmasıdır. Kısaca vücudumuzda aşırı miktarda yağ depolanması şeklinde açıklanır. Şişmanlık, sağlığın olumlu bir göstergesi değil, sağlık durumunun dengesizliğinin bir sonucudur. Şişmanlık, sağlığımızı kötü yönde etkilediği gibi, sosyal, ekonomik ve psikolojik yapılarımızı da bozacak bir rahatsızlıktır.

18 - 20 yaşlarındaki erkeklerde vücut ağırlığınını yüzde 14 - 18 ini, kızlarda ise yüzde 19 - 25 ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Erişkin erkeklerde vücuttaki yağ miktarı total vücut ağırlığının yüzde 25 ini kadınlarda yüzde 30 unu aşarsa şişmanlıktan söz edilebilir.

ABD de hayat sigortası şirketleri tarafından hazırlanmış olan boy, kilo ve yaş kriterlerine göre yapılmış tablolar kullanılmaktadır. Yalnız bu tablolar insanların egzersiz yapıp yapmadığını, vücut yağ oranının belirtilmediği tablolardır ve bu tabloların güvenirliliği tartışma konusudur. Hayatı boyunca düzenli egzersiz yapan, kas kitlesi gelişmiş, yağ oranı düşük olan kişi bu tabloya bakıldığında sağlıksız, fazla kilolu gözükürken hiç egzersiz yapmamış, yağ oranı yüksek kas oranı düşük insanlarda tartı üzerindeki kilo daha hafif çıkacağı için yaş, boy ve kilo tablosuna bakıldığında egzersiz yapan ve doğru beslenen insandan daha sağlıklı görünecektir. Unutulmamalıdır ki, kas kitlesi yağ kütlesinden her zaman ağır gelecektir. Bu bilgilerin ışığı altında insan vücudundaki şişmanlık yağ ve kas oranıyla belirlenmelidir. Önemli olan vücudunuzun kilosu değil, yağ ve kas oranıdır.

Şişman insanlar
öncelikle kilo vermeyi düşünmektedirler, fakat önemli olanın 20 kilo, 30 kilo vermek olmadığı, üzerinde çalışılması gereken konunun vücut yağ oranını dengelemek olduğu zayıflamak isteyen insana anlatılmaktadır. Kilo vermek çok kısa sürede başarılabilir ama kiloların geri alınışı çok hızlı olmaktadır. Yağ vermek ise insanlara zor gelmektedir, çünkü beslenme ve egzersiz disiplininin yanında zaman alması insanları sıkmakta kilo veremediği düşünmektedirler. Oysa yağ kitlesini düşürmeye yönelik çalışmalar belirli prensipler aşılmadığı sürece verilen yağların geri alınması mümkün değildir. Şişman insanlar şu konuyu çok iyi düşünmelidirler. Şişmanlık adını verdiğimiz vücudumuzdaki yağ fazlalığı yanlış beslenme alışkanlıkları ve egzersizsiz yaşantının getirdiği bir sonuç olduğu için hayat biçimimizi 3 ay, 5 ay gibi sürelerle değiştirmemiz kesin sonuca ulaşmamızı sağlamayacaktır. Çünkü kesin sonuç hayat boyu dengeli yağ ve kas oranına sahip olmamızla mümkün olacaktır.

Şimdi bu yaşımıza kadar olan yaşam alışkanlıklarımız bir tarafa bırakıp görsel olduğu kadar psikolojik ve sosyolojik açıdan mutlu, sağlıklı olmayı istiyorsak hayatımız boyunca egzersiz ve doğru beslenmeye "evet" dememiz gerekmektedir. Bütün bunlara "hayır" diyerek, 15 - 20 günlük diyetlerle vücudumuzun dengesini iyice bozacak sosyal, psikolojik, hormonal, kassal, kardiovasküler yapılarımız sağlıklı olarak çalışmayacak hayatımız boyunca bir şişman, bir zayıf görünümünde ama sağlıksız olmaya, "evet" demiş olacağız.

Sağlığınız için çok önemli bu kararı sadece siz verebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki, sağlıklı insanlar en büyük mutluluğa sahiptirler.


Sağlıksız Beslenme başlıklı bu makale 01-08-2011 tarihinden itibaren 162 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sağlıksız Beslenme

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sağlıksız Beslenme Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.