reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Patates

Zayıflama Patates konusunu yazdır Patates konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 26-07-2011 tarihinde saat 16:21:41 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 155 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Cengiz tarafından bir süre önce ortaya atılan “gazozların alkol içerdiği” yönündeki iddia üzerine sektörün önde gelen kuruluşlarından Erbak Uludağ A.Ş, TÜBİTAK'ın Bursa Test ve Analiz Laboratuvarında (BUTAL), gazlı içeceklerin yanı sıra patates, yoğurt, hurmanın da aralarında bulunduğu çeşitli gıda ürünlerinin analizini yaptırdı.

Erbak Uludağdan yapılan yazılı açıklamada, bazı yayın organlarının ”Gazozlarda alkol var” başlığı altında tüm gazozlarda olduğu gibi Uludağ Gazozda da binde 1,56 oranında alkol (etil alkol-ethanol) bulunduğuna ilişkin haberler nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunluluğunun hissedildiği bildirildi.

BUTAL'da 17 Ekim tarihinde yaptırılan Uludağ Gazoz analizinde, etil alkol miktarının haberde belirtildiği gibi binde 1,56 değil, on binde 2'nin altında olduğunun ispatlandığı savunulan açıklamada, doğada bulunan birçok meyve ve sebzenin doğal yapısında değişik oranlarda etil alkol bulunduğu, etil alkol miktarının meyve ve sebzenin olgunluk derecesi ile içerdiği şeker miktarlarına göre değiştiği vurgulandı.

Açıklamada, meyve ve sebzeler olgunlaştıkça fermente oldukları, bunun sonucunda belirli miktarlarda etil alkolün yan ürün olarak meydana çıktığına dikkat çekildi.

“Ethanol sadece iddia edildiği gibi gazozda değil aynı zamanda tüm gazlı içecek ve meyve sularında, birçok meyve, sebze ve temel gıda maddelerinde de doğal olarak vardır”
görüşüne yer verilen açıklamada, BUTAL'da 16-18 Ekim tarihlerinde yapılan analiz raporlarına göre günlük hayatta tüketilen bazı yiyecek ve içecek maddelerinin içerdiği etil alkol miktarları şu şekilde yer aldı:

ÜRÜNÜN ADI ETİL ALKOL MİKTARI (GRAM/LİTRE)


 • Patates 4,47 gr/lt
 • Yoğurt 2,48 gr/lt
 • Boza 2,26 gr/lt
 • Portakal 2,13 gr/lt
 • Hurma 1,90 gr/lt
 • Sirke 1,69 gr/lt
 • Gül suyu 1,53 gr/lt
 • Ekmek Mayası 1,24 gr/lt
 • Greyfurt 0,95 gr/lt
 • Meyve suyu 0,48 gr/lt
 • Kola 0,2 gramdan az/lt
 • Gazoz 0,2 gramdan az/lt
 • Portakallı Gazoz 0,2 gramdan az/lt

Açıklamada, bu tablonun günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan meyve, sebze ve içeceklerde, gazozlarda çıkan alkol miktarının en az 2 katı ile 22 katından daha fazla alkol olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekildi. Gazlı içecekler ve meyve sularında ölçülen ve “eser” olarak nitelendirilen miktardaki alkolün, bu ürünlerin içeriğindeki meyve aromaları ve konsantrelerden geldiği kaydedilen açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının “Alkolsüz İçecekler Tebliği”nde, alkol miktarına litrede 5 grama kadar izin vermesinin nedeninin de, içeceklerde kullanılan doğal aromalardan ve meyvelerden dolayı oluşacak etil alkol miktarı olduğu ifade edildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Etiket üzerlerine 'alkol içerir' ibaresi yazılması isteniyor ise sadece gazoz kategorisinde değil tüm gazlı meşrubatlar, meyve suları ile tüm temel gıda maddeleri, meyve ve sebzeler gibi yüzlerce üründe böyle bir uygulamanın nasıl sonuçlar getireceği de unutulmamalıdır.

Yediğimiz taze meyve, sebze, içtiğimiz meyve suları ve tüm gazlı içecekler dahil olmak üzere içeriklerinde etil alkol bulunduğu bilimsel gerçeğine rağmen, niçin sadece (gazozlarda alkol var) konusunun gündeme getirildiği düşündürücü olup, tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Patates başlıklı bu makale 26-07-2011 tarihinden itibaren 155 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Patates

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Patates Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.