reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Organik Yiyecekler

Zayıflama Organik Yiyecekler konusunu yazdır Organik Yiyecekler konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 04-08-2011 tarihinde saat 12:44:08 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 132 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sebze ve meyveler sağlığımızı tehdit ediyor!


'Geleceğin efendisi' organik tarım yapanlar olacak!


Organik tarım ülkemiz için yeni bir kavram, sokaktan geçen 10 kişiye sorsanız birinin bile doğru yanıt verebileceğine emin değilim. Özellikle AB üyesi ülkeler organik tarımın önemini yıllardır vurguluyorlar, tarım ürünlerinin üretimine belli standartlar getirmiş durumdalar. Gelişmiş ülkelerde büyük marketlerde hep bir organik yiyecek standı da bulunuyor. İsteyenler 2-3 kat fazla para ödemeyi göze alarak organik yiyecek satın alabiliyor. Ülkemizde de organik tarımın yaygınlaşması için kamuoyu oluşturmak gerekiyor. Bu da ancak organik yiyeceğin ne olduğunu, yararlarını bilirsek mümkün. Çünkü organik olmayan yiyeceklerde fazla bulunan tarım ilacı kalıntıları sağlığımızı ciddi biçimde tehdit ediyor!

Amerikan Çevre Koruma Örgütü tarım ilaçları kalıntılarını kansere yol açan çevre etkenleri içinde en üst sıralara oturtmuş durumda. Liverpool Üniversitesi'nden patolojist Dr. Vyvyan Howard her birimizin vücudunda 500 kadar toksik bileşik taşıdığımızı ve bunların çoğunun da yediklerimizden geldiğini belirledi. Büyük anne-babalarımızın vücudunda bu maddeler bulunmuyordu, çünkü çoğu 50 yıl önce ortada yoktu.


Organik Yiyecek Nedir?


Üretilirken insan sağlığına zarar vermeyecek kadar az ilaç ve kimyasal kullanılmış yiyeceklere denir. Niçin organik yiyecek derseniz; organik yiyecekleri tercih etmek için en az 10 iyi neden sayabilirim:

1) Daha az tarım ilacıOrganik tarımda, nonorganik tarımda kullanılan 450 tarım ilacının hemen hepsinin kullanımı yasaktır. Kullanılabilen sadece 7 tanesi de ancak çaresiz kalındığında devreye girer. Bunlarda non-organik tarımdakilere göre daha basit ilaçlardır, doğada çabuk yok olurlar, bu yüzden organik yiyeceklerde kalıntı bulunması zordur.

Her yıl İngiltere'de 25 milyon ton tarım ilacı kullanılıyor. İngiltere gibi gelişmiş bir ülkede bile meyve ve sebzelerin neredeyse yarısında, her üç yiyecekten birinde tarım ilacı kalıntısı saptandı. Çeşitli bileşiklerin kalıntılarını tek bir meyve veya sebzede görmek de mümkün. Örneğin; marul (7 farklı böcek öldürücü ilaç kalıntısı), armut (6), çilek (5), elma (3), portakal (7) ve bebek maması (5). Farklı tarım ilaçları biraraya gelince toksite derecelerinin ne olacağı, insan vücudunda ne gibi etkiler yaratacağı konusunda şimdilik çok şey bilinmiyor. Bazı araştırmalara göre tek başlarına olduklarından yüzlerce kat daha güçlü toksik etki yaratabilirler.

Araştırmacılar baş ağrısı, titreme, enerji azlığı, depresyon, anksiete, bellek zayıflığı, kasılmalar, cilt sorunları, sindirim sorunları, ishal gibi belirtileri hastaların kanındaki ilaç seviyelerine kanındaki ilaç seviyelerine bağlıyor. Birçok tarım ilacının hormonal dengeyi bozduğu veya bozabileceğinden şüpheleniyor.

2) Daha az katkı maddesi


Günümüzde üretilen yiyeceklerde 500'den fazla katkı maddesinin kullanımına izin veriliyor. Oysa organik yiyeceklerde bu sayı sadece 30 kadar. Her birimiz yılda 5 kilo kadar katkı maddesi yiyoruz. Organik yiyecekleri belirleyen standardizasyonda sağlık sorunlarına yol açabileceği düşünülen bazı katkı maddelerinin kullanımı kesin olarak yasaklanmıştır.

Bunların bazıları ve yol açtıklarına göz atalım:

Hidrojene yağ (kalp-damar hastalıkları), fosforik asit (osteoporoz=kemik erimesi), aspartam (nörolojik bozukluklar), yapay aromalar ve renklendiriciler (alerjik reaksiyonlar, çocuklarda hiperaktivite)

3) BSE (Deli Dana Hastalığı) riski taşımaması

Organik hayvancılıkta Deli Dana Hastalığı veya bunun nsanlarda görülen şekli şimdiye kadar hiç görülmedi. Organik hayvancılıkta, hayvan proteini kullanılarak hazırlanmış yem vermek yasaktır. Kaç kişinin bu hastalığa yakalanacağını bilemiyoruz. Bazı araştırmacılar 100 bin kişinin etkilenebileceğini tahmin ediyorlar. İngiltere'de deli dana hastalığı hala göülüyor ve 2006'ya kadar da devam edeceği düşünülüyor.

4) genetik modifikasyona uğramaması


Genetik değişime uğrayan yiyecekleri yemek güvenli mi-değil mi, henüz bilmiyoruz. İngiliz Tıp Birliği'ne göre 'Genetik değişime uğramışyiyecekler konusundaki araştırmalar henüz kesin karar verilecek düzeyde değil, yeterli kanıt yok.' Ancak hayvanların beslenmesinde kullanıldığında negatif etkileri saptandı. Organik yiyeceklerde ise önlem olarak genetik değişime uğramış materyal kullanılmıyor.

5) Daha az nitrat

Nitrat bitkilerin yapısında doğal olarak bulunan bir bileşen. Aslında tek başına toksik değil, ancak bazı durumlarda hayvanlarda kanser yapan zararlı nitrite ve nitrozaminlere dönüşebiliyor. İçme suyundaki nitrat seviyesi de kontrol edilmesi gereken yerler arasında, ancak sebzelerden çok daha fazlasını alıyoruz. Suni gübreleme yöntemleri de sebzelerdeki nitrat oranlarını artırıyor. Araştırmalar organik yiyeceklerdeki nitrat seviyelerinin non-organiklere göre çok daha düşük olduğunu saptadı.
Organik Yiyecekler başlıklı bu makale 04-08-2011 tarihinden itibaren 132 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Organik Yiyecekler

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Organik Yiyecekler Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.