reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Light Ürünler Zararlı Mı?

Zayıflama Light Ürünler Zararlı Mı? konusunu yazdır Light Ürünler Zararlı Mı? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 20-07-2011 tarihinde saat 17:56:59 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 335 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


1. Light ürün seçerken nelere dikkat edilmelidir?
Light ürün seçerken mutlaka ürünün etiketi dikkatle okunmalıdır.
· Bu light üründe acaba gerçekten daha mı az enerji – yağ vb. var?
· Referans ürüne göre fark ne kadar?
· İçerisine tatlandırıcı mı konulmuş?
· Ürünün içeriği ve besin değeri tam olarak nedir? gibi soruların cevapları ürün etiketinde aranmalıdır.

2. Light ürünlerin kullanımında ne gibi hatalar yapılıyor? Bu hataların nasıl önüne geçilebilir?
Light ürünler ile ilgili pek çok kişi tarafından çeşitli hatalar yapılmaktadır. Örneğin bunlardan en başlıcası; light ürünlerin zayıflattığı ve vücutta bulunan yağları yaktığı düşüncesidir. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Light ürünler, referans ürüne göre daha az kalori içerir; ama zayıflatma gibi bir özelliği yoktur. Zayıflatmanın tersine; eğer tüketim miktarına dikkat edilmezse fazla kalori alımına sebep olacağı için şişmanlatabilir bile… Light ürünleri bilinçli şekilde tüketmek çok önemli.

3. Ana öğünlerde light ürün kullanımını tavsiye eder misiniz?
Evet; niye olmasın. Normal bir ürüne göre daha az enerji içerdiği için fazla kalori alımını engellemiş olur. Ara öğünlerde light türünler tüketilebilir. Özellikle bisküvi-kurabiye tarzı fazla şekerli ve yağlı yiyeceklerin light özellikte olanlarını tercih etmekte fayda var. Ama tüketim miktarına mutlaka dikkat edilmelidir; bu miktar aynı normal besinlerde olduğu gibi kişinin gereksinimlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kişinin yaşına, boyuna, kilosuna, fiziksel aktivite durumuna, metabolizma hızına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gereksiniminiz olan miktarları öğrenmek için mutlaka Diyetisyene başvurmalısınız. Diyetisyeniniz size uygun beslenme programını planlayacaktır.

4. Light ürünlerde besin kaybı söz konusu mudur?
Bu üründen ürüne değişkenlik göstermektedir. Bazı light ürünler, normal ürüne göre daha az kalori içerir belki evet ama aynı zamanda besin değeri daha azdır; daha az vitamin ve mineral içerir. Dolayısıyla bu iki ürünü karşılaştırdığımızda besin değerinde azalma söz konusu olmuştur. Ama bu durum tüm light ürünler için geçerli değildir. Piyasada pek çok çeşitte ve özellikte pek çok firmanın light ürünü mevcut. Bunların arasında tercih yaparken etiketler dikkatle okunmalı ve sonrasında satın alınmalıdır.

5. Light ürünleri çocuklar da tüketebilir mi?
Light ürünlerin tüketimini, bebeklik ve çocukluk çağında önermiyoruz. Bu yaş grubundaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları çok önemli; aynı zamanda mümkün olduğunca doğal beslenmeleri lazım. Bazı light ürünlerde fazla miktarda katkı maddesi ve tatlandırıcı, vb. çeşitli takviyeler bulunuyor. Bebeklik ve çocuk çağında beslenme ne kadar sağlıklı ve doğal olursa ileriki yaşlardaki sağlık durumu da o derece olumlu etkilenecektir. Bu yüzde çocuk beslenmesi daha hassas.

6. Diyet uygularken mutlaka light ürün kullanmak mı gerekir?
Diyet uygularken mutlaka light ürün kullanmak tabiki gerekmez. Amabden yardım alınabilir. Light üründe daha az miktarda yağ, şeker, enerji bulunduğu için daha az enerji alımına yol açacak ve kilo vermeyi kolaylaştırabilecektir.

7. Light ürünler gerçekten düşük kalorili midir?

‘Light ürün’ ibaresi, enerjisi referans ürüne göre %25 azaltılmış ürünlerde kullanılabiliyor (Türk Gıda Kodeksi). Yani light ürünlerin enerji içerikleri, light olmayan ürüne göre 1 / 4 kadar azaltılmıştır. Örneğin; 1 adet kurabiye 100 kkal enerji içeriyor olsun; bu kurabiyenin kalorisi azaltılıp ‘light kurabiye’ şekline dönüştürüldüğünde bu kurabiyenin enerji içeriği 75 kkal’e inmekte. Ama görüldüğü gibi bu kurabiye light olmasına rağmen kalorisiz değil; ve enerji miktarında da mucizevi bir azalma söz konusu değil. O yüzden tüketim miktarına dikkat!

8. Uzun süre light ürünleri tüketmek sakıncalı mıdır?

Uzun süre light ürünün kullanılmasında aslında bir sakınca yok. Ama tabi kullanım miktarına, kullanım sıklığına, kullanım süresinin uzunluğuna, light ürünün cinsine bağlı olarak sonuç değişebilmektedir. Örneğin fazla miktarda tatlandırıcı alımı vücutta laksatif etki gösterebilir. Laksatif etki ‘ishal yapıcı’ anlamına gelir. Tatlandırıcı ile yapılmış light ürünlerin fazla miktarda tüketimi sonucunda ishal görülebilmektedir. Yine aynı şekilde fazla kalori alımına sebep olacağı için kilo alımları gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden her tür besinde olduğu gibi light besinlerin de tüketim miktarları oldukça önemli.


Light Ürünler Zararlı Mı? başlıklı bu makale 20-07-2011 tarihinden itibaren 335 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Light Ürünler Zararlı Mı?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Light Ürünler Zararlı Mı? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.