reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Lif Besinler Lifli Yiyecekler

Zayıflama Lif Besinler Lifli Yiyecekler konusunu yazdır Lif Besinler Lifli Yiyecekler konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 15-06-2009 tarihinde saat 15:40:36 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 20287 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Kalp hastalıkları ve bağırsak kanserlerinin beslenme ile olan ilgileri kalp damarlarını tıkayarak kalp krizine neden olan bir durumdur. Yapılacak iyi bir rejimle kan kolesterol seviyeleri kadar düşürülebilir. Özellikle liften zengin karbon hidratlı besinlerin günlük kalori alımında kullanılmasının kolesterolü daha da düşürücü etkileri gözlenmiştir.

Lifler sindirim sistemimiz tarafından sindirilemeyen ve genelde bitkisel hücrelerin duvarlarını oluşturan selüloz gums gibi lifler çözünebilir lifler olarak adlandırılırlar.
 
Lifli besinler bağırsaklarda sindirilemedikleri gibi ayrıca suda tutarak hacim oluştururlar bağırsakların içi dolu iken içindekileri uzaklaştırmak için çalışma hızı ve itme gücü artar Lifsiz besinler bazen bağırsaklarda 24 saatten fazla atılmadan dururlarsa da lifli besinler 24 saat içinde vücut dışına atılırlar Bu çalışma ve bağırsaklardaki doluluk barsak kanserlerinin oluşumunu engellediği bilinmektedir.
 
En çok lif içeren besinlerin başında tahıllar gelir Yulaf en çok çözünebilen lif içeren tahıldır Arpada çok lif içerirse de bu lifler çözünmeyen cinstedirler.

Liflerin kan kolesterolü üzerine etkisinin liflerdeki bazı polisakkaritlerin (karbonhidrat) bağırsaklardan kolesterolün emilimini engellemesi ile olduğunu ayrıca beta-glukan isimli bir maddenin de hayvanlarda kolesterol seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir Yulaf ve arpadaki amino asit oranlarının da kolesterolü düşürücü etkisi olduğu düşünülmektedir (Arginine/lysine oranı)

Yapılan metabolik çalışmalar besinlerine yulaf arpa gibi tahılları ekleyenlerde ve yağ alımını durduranlarda kan kolesterol seviyesininlere kadar düştüğünü göstermiştir Bu beslenme rejimine pectin ve bazı bitkisel reçineleri katanlarda daha da düşebilmektedir Ancak bu durumda sindirim sistemine ait bazı şikayetler görülebilmektedir Beslenmede liflerin çoğalması kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinde ciddi azalmalara neden olmaktadır.
 
Kolesterol üzerindeki liflerin etkisinin ne miktarlarda görüleceği konusunda çalışmalar sürmektedir Günde 56gr yulaf alınmasının bu etkiyi sağladığı gösterilmiştir. Amerikan Kalp Derneği Psyllium (Pakistan -Hindistan'da yetişen taneli bir bitki) dan günde 2 kez alınmasının kolesterolü en çok düşüren yaklaşım olduğunu kabul etmişler ve kendi hastalarına 1aşama diyeti olarak önermektedirler Devam eden araştırmalarda pectin mısır kepeğinin de kan LDL kolesterol seviyelerinde %7 - 8 oranında düşmeye neden oldukları gösterildi

Aşırı miktarda lif alınması bağırsaklardan mineral emilimini bozabilmekte ve yumuşak dışkılamaya neden olabilmektedir Bol meyve sebze ve tahılı besinleri ile alan kişilerde Kalp hastalıklarının daha az görüldüğü bilinmektedir Erişkinler için önerilen günlük lif miktarı 25 - 30 gr dır

Çocuklar için Lifli beslenme

Çocukların gelecekte kalp hastalıklarından katı yağlar) dan fazla olmaması Amerikan Kalp Derneğince önerilmektedir.
 
Aynı dernek çocukların ünlük olarak alması gereken lif miktarını da yaş 5 olarak önermektedirler Yani 5 yaşındaki bir çocuk için 5 5 = 10 gr lif gereklidir Çocuklar büyüdükçe enerji gereksinimleri 1500 Kcal e yaklaştığında günlük 25 gr lif alımı uygun olmaktadır.
 
Kaynak: kitaplar.ankara.edu.tr
Lif Besinler Lifli Yiyecekler başlıklı bu makale 15-06-2009 tarihinden itibaren 20287 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Lif Besinler Lifli Yiyecekler

Sayfayı Paylaş:

Lif Besinler Lifli Yiyecekler için yapılmış yorumlar.
lifli yiyecekler nelerdir
Yazan: esma - Antalya
Puan:lifli yiyecekler nelerdir

"arkadaşlar yazı çok güzel olmuş elinize sağlık yalnız benim bir ricam olacak. lifli yiyeceklerin yer aldığı bir liste gibi birşey varmı acaba. yayınlarsanız çok memnun olurum. iyi günler."
  
Bu yorum 07-09-2009 10:10:30 tarihinde yazılmıştır...

lifli besinler ile kabızlık tedavisi
Yazan: zeynep uzun - Konya
Puan:lifli besinler ile kabızlık tedavisi

"günde 7 adet kayısıyı bardağa ıslayıp yerseniz kabızlık ortadan kalkıyor"
  
Bu yorum 03-03-2010 20:18:40 tarihinde yazılmıştır...

Lif Besinler Lifli Yiyecekler Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.