reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Hamilelikte Vitamin Alımı

Zayıflama Hamilelikte Vitamin Alımı konusunu yazdır Hamilelikte Vitamin Alımı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 24-10-2010 tarihinde saat 23:47:26 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1388 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Folik Asit


Gebelikten korunma yöntemlerini bıraktıktan sonra, gebeliğin 12. haftasına kadar folik asit takviyesi almanız önemlidir

Ayrıca folik asidin doğal formu olan folatı içeren yeşil sebze ve esmer pirincin yanı sıra, besin değeri yüksek ekmek ve kahvaltılık gevrekleri de tüketebilirsiniz.

Folik asit alımı, spina bifida gibi nöral tüp bozuklukları riskini azaltabilir. Eğer folik asidi, diğer vitaminleri de içeren bir destekleyici ürünle birlikte almak isterseniz, ürünün 400 mikrogram folik asit içerdiğini ve A vitamini içermediğine dikkat edin.

Eğer hamileyseniz ve nöral tüp defektiniz varsa, uzmanınıza danışın.

Demir

Hamile kadınlarda demir eksikliği olabilir, bu yüzden demir bakımından zengin gıdalar tüketmeleri gerekir. Vücudunuzun yemeklerdeki demiri daha iyi emebilmesini sağlamak için C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekir.

Kanınızdaki demir seviyesi azaldığında uzmanınız size destekleyici demir ürünleri almanızı tavsiye edebilir.

Demir kaynağı gıdalar şunlardır:

  • Yeşil sebzeler
  • Katkılı kahvaltı gevrekleri
  • Kırmızı et
  • Bakliyatlar
  • Ekmek

Karaciğer, bol miktarda demir içermesine rağmen, hamilelik döneminde yenmemelidir.

KALSİYUM


Kalsiyum, bebeğinizin gebeliğin 8. Haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gerekli bir mineraldir.

Gebelikte, normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Çünkü gebelik boyunca diş ve kemiklerden sürekli bir kalsiyum eksilmesi olmaktadır.
Kalsiyum açısından zengin besinler peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğundan dolayı yağı alınmış süt ve yoğurdu tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Brucella, tifo benzeri hastalıklardan korunabilmek için tükettiğiniz peynirin ve sütün hijyenik ve iyi pastörize olmasına da özen gösterin.

PROTEİNLER

Gebelikte artan protein gereksinimi karşılamak için kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, kuru baklagiller (fasulye, mercimek, barbunya..) gibi proteinden zengin besinler önerilir.

Proteinler, hayvansal ve bitkisel proteinler olarak ikiye ayrılır. Diyetlerde bitkisel ve hayvansal proteinler eşit oranlarda tüketilmelidir.

Hayvansal gıdalardaki yağ mümkün ölçüde alınarak, etin yağsız şekilde tüketilmesi önerilir. Ayrıca balıkta proteinden başka bulunan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de bebeğin zeka gelişimi üzerine olumlu etkili maddelerdir. Tüketilen balık taze ve iyi pişirilmiş olmalıdır.

D Vitamini

Her gün 10 mikrogram D vitamini içeren vitamin destekleri almanız gerekir.D vitamini birçok gıdada bulunur. En önemli D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Güneş ışığından faydalanırken cildinizin yanmamasına dikkat edin. Eğer vücudunuz, güneş ışığını yeterince almazsa D vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz.

A vitamini

A vitamininden uzak durun. Balık yağında da bol miktara A vitamini bulunur. Fazla A vitamini alınması, doğmamış bebeğiniz için zararlı olabilir.
Hamilelikte Vitamin Alımı başlıklı bu makale 24-10-2010 tarihinden itibaren 1388 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Hamilelikte Vitamin Alımı

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Hamilelikte Vitamin Alımı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.