reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Bayram Tatlıları

Zayıflama Bayram Tatlıları konusunu yazdır Bayram Tatlıları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 28-07-2011 tarihinde saat 16:55:20 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 588 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


İZMİR'deki Park Sima Estetik ve Zayıflama Merkezi Genel Müdürü Gülşen Altın, bayramın cezbeden tatları olan şeker, çikolata ve tatlılardan fazla tüketilmesinin kilo aldıracağına dikkat çekti.

Bu lezzetleri 10 gün boyunca bolca yemenin en az 2 kilo almaya neden olacağını söyleyen Altın, “Ancak 2 kiloyu vermek için en az 15 gün tüm yediklerimize dikkat etmek zorunda kalırsınız. ‘Buna değer mi?’ diye düşünerek kontrollü beslenmeye özen göstermeliyiz. Böylece sindirim sistemimiz de yorulmaz. Halsizlik ve zihinsel yorgunluğu da önlemiş oluruz” dedi.

Fazla tatlı tüketiminden özellikle; şeker hastalarının olumsuz etkileneceklerine dikkat çeken diyetisyen Işın Sayın ise “Kan şekerinde ani değişimlere yol açar ve hastaları rahatsız eder. Menapoz ve sonrası dönemdeki bireyler ile tiroit hastaları, metabolizma hızlarının yavaşlamış olduğunu unutmamalıdırlar. Psikiyatrik ilaç kullananlarda çoğu zaman iştah açılır, metabolizma yavaşlar. Sağlık sorunu olanların ve yaşlıların 10 günlük bayram süresince kontrolsüz tatlı tüketmemeye özen göstermesi gerekir” diye konuştu. Sayın, bayramda kilo almamak için şu önerilerde bulundu:

“Bayram tatilinde oteldeyseniz; Her öğün tatlı yemeyin. Günde en çok 2 adet tatlı yiyin. Diğer öğünlerde tatlı büfesi hiç yokmuş gibi davranın ve masanıza yönelin. Her bir baklava ya da küçük hamur tatlısı dilimi ortalama 200 kaloridir ve bunun vücudunuzdan bir yağ parçası olmasını önlemek için 1 saat duraklamadan tempolu yürüyüş yapın. Küçük tabak kullanın. Tadından emin olmadığınız besinlerin gereksiz yere kalorisini almayın, belki de beğenmeyeceksiniz. Sadece gerçekten çok sevdiğiniz besinlere yönelip küçük bir porsiyon şeklinde alın, ya da küçültülmüş tadımlık porsiyonlar halinde alın. Izgaraları tercih edin. Yemek soslarından kremalarından bıçak yardımıyla kurtulun. Tadına bakmak istiyorsanız “tadımlık” en çok 1 tatlı kaşığı sos almalısınız. Bir öğün sıcak soğuk sebze seçeneklerini değerlendirin, diğer öğün ızgaraları tercih edin ve tadımlık küçük porsiyonlar şeklinde alın.

“HAYIR” DEYİN


Ev ziyaretlerinde de, her gidilen yerde tatlı yememeye özen gösterilmesi gerektiğini belirten Sayın, şunları söyledi:

“Kararlı olup ‘hayır’ diyebilmek, kendinize güven veren önemli bir başarıdır. Yalnızca tatlısına “hayır” diyemediğiniz yerleri dikkate alarak günde toplam 2 dilim baklava veya başka küçük tatlı sınırınız olsun. Baklava, tatlı yediğiniz günlerde ekmek, patates, pilav, makarna, çorba şeker, çikolata ve şekerli içecekleri azaltabildiğiniz kadar azaltın. Doktorunuz sağlık durumunuz nedeniyle tatlıyı yasaklamış olabilir; yemeniz için ısrar edenlere kendinizi çok rahatsız, ağırlaşmış hissettiğinizi söylemenizde yarar vardır. Kilo alma riskimizin arttığı bayramda bol bol yürüyüş yapın.”
Bayram Tatlıları başlıklı bu makale 28-07-2011 tarihinden itibaren 588 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Bayram Tatlıları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Bayram Tatlıları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.