reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Avrupa Obezite Raporu

Zayıflama Avrupa Obezite Raporu konusunu yazdır Avrupa Obezite Raporu konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 19-10-2010 tarihinde saat 09:15:13 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 969 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Merkezi Cenevre de bulunan Uluslararası Obezite Araştırmaları Merkezi, Avrupa kıtasındaki 29 ülkeyi inceleyerek, yaşlı kıtanın şişmanlık haritasını çıkardı. ABD'den sonra Avrupa'da da şişmanlığın salgın bir hastalık gibi yayıldığı ve korkutucu boyutlara ulaştığı gözler önüne serildi. Başta tip 2 şeker hastalığı olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları da artan şişmanlık oranına paralel olarak çok yüksek düzeylere ulaştı. Yine ABD'de olduğu gibi, kadınlardaki şişmanlık oranı erkeklere göre daha yüksek.

Önceleri sadece aşırı kilolu olma olarak değerlendirilen bu durum, artık gelişmiş ülkelerin sağlık bütçelerini sarsacak boyutlarda. İş kaybı, yukarıda sayılan hastalıkların hepsinin uzun dönem tedavi gerektirmesi ve şişman bireylerde doğal olarak ortaya çıkan 'anormal ve hastalıklı olma' düşüncesi, kaygı verici halk sağlığı sorunları olarak sıralandı.

Merkez in Başkanı Prof. Vojtech Hainer 'Gelişmiş ülkelerin bile, şişmanlığa bağlı kalp-damar hastalıkları, tip 2 diyabet, eklem rahatsızlıkları ve hatta kanser gibi hastalıklarla başa çıkamayacak bir durumda' olduklarını bildirdi.

İngiltere Avrupa Obezite liderliğini bırakmıyor


Avrupa'da en çok şişman kadın İngiltere'de yaşıyor
. Merkezin bu rakamları Amerikalıların ardından İngilizlerin geldiğini gösteriyor. Yıllardır Akdeniz tipi sağlıklı beslenmenin odağı olarak gösterilen Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bu çalışma ile hayal kırıklığına neden oldu. Her dört Rum erkekten üçü ve her iki Rum ve Yunan kadından ikisi tıbbi olarak tedavi gerektirecek kadar şişman. İtalya ve Fransa listenin en sonunda.

Türkiye'nin en şişmanlar listesinde yer almamasının en önemli nedeni, sağlıklı istatistiki bilgilere sahip olmaması. Ülkemizdeki kadınların en az yarısının tıbbi olarak şişman olduğu ve şişmanlığın taşrada biraz daha fazla olduğu bilinen bir gerçek. Görünen o ki, 21. yüzyılın vebası olmaya aday olan şişmanlık, ABD'den sonra Avrupa'da da hızla yayılıyor.

Avrupa ülkelerinde yaşayan kadınların şişmanlık oranları


1. İngiltere 61
2. İskoçya 60
3. Rum kesimi 58
4. Avusturya 53
5. Malta 51
6. Almanya 51
7. Macaristan 50
8. Litvanya 49
9. İrlanda 48
10. Yunanistan 48
11. İspanya 48
12. Portekiz 48
13. Polonya 48
14. Çek cum. 46
15. Latviya 45

Rapor: The University of Texas, Health Science Center, San Antonio, Texas

Avrupa Obezite Raporu başlıklı bu makale 19-10-2010 tarihinden itibaren 969 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Avrupa Obezite Raporu

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Avrupa Obezite Raporu Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.