reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Çocuk Koltuğu

Zayıflama Çocuk Koltuğu konusunu yazdır Çocuk Koltuğu konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 10-06-2010 tarihinde saat 03:28:40 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1250 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Çocuk Koltuğu, Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne göre çocukların tomobillerde  çocuk koltuğunda yolculuk  etmeleri 1 Hazirandan itibaren zorunlu hale gelecek. Bu uygulama, çocuk oto koltuğu pazarının 2010 yılında 3 kat büyümesini sağlayacak.

Çocuk Ürünleri Markası olan Chicco Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erkin Ültanır yaptığı açıklamada, Karayolları Kanunu'na dayanılarak çıkarılmış Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesine göre, araçlarda 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklarda, ağırlığına uygun çocuk bağlama sistemlerinin kullanılmasının zorunlu hale geleceğini söyledi.Bu zorunluluğun 1 Hazirandan itibaren geçerli olacağını belirten Ültanır,  oto çocuk koltuğu uygulaması sayesinde çocukların daha güvenli seyahat edeceğini ve muhtemel kazalarda ölüm ve yaralanmaların önüne geçileceğini bildirdi.

Erkin Ültanır, ülkede yılda ortalama 40 bin oto çocuk koltuğu satıldığını dile getirerek, Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 bin bebeğin dünyaya geldiği dikkate alındığında, oto koltuğu kullanım oranının yüzde 3'lerde kaldığını vurguladı.

Yapılan bazı açıklamalarda, ülkedeki çocuk oto koltuğu kullanım oranının yüzde 20 civarında olduğunun ifade edildiğini belirten Ültanır, sözlerine şöyle devam etti:

''Bazı kişilerin açıklamalarını ve araştırmalarını bir daha gözden geçirmelerini tavsiye etmek isterim. Bahsedilen yüzde 20'lik oran, çocukların oto koltuğu kullanımının yanında otomobillerdeki emniyet kemeri kullanımını da kapsar. Ülkemizde her yıl ortalama 1 milyon 200 bin bebek doğuyor ve her bebek doğumuyla birlikte potansiyel bir oto koltuğu kullanıcısı haline geliyor. Buradan yola çıkarak yaptığımız hesapla ülkemizde 8 milyon civarında çocuk, oto koltuğu kullanmıyor.''

Oto Çocuk Koltuğu Yasası ile Sektör Büyüyecek

 
Ültanır, çocuk oto koltuğunun kullanımının zorunlu hale gelmesinden sonra 2010 yılında oto koltuğu pazarının 3 kat kadar büyüyeceğini öngördüklerine işaret ederek, önümüzdeki 4 yılda oto koltuğu pazarının ebeveynlerin bilinçlenmesi ve denetimlerin de katkısıyla 10 katına kadar çıkmasının beklendiğini söyledi.

Çocuk oto koltuğu satışının önümüzdeki 3 yıl içinde 120-150, 10 yılda ise 400-500 bin adete çıkacağına dikkati çeken Ültanır, 10 yıl içinde pazarın, 50 ile 70 milyon avro seviyesine ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Çocuk Oto Koltuğu Kazalarda Ölüm yada Yaralanma Riskini Önemli Ölçüde Azaltıyor


Ültanır, Avrupa Birliği'ne (AB) üye bütün ülkelerde oto koltuğu kullanımının zorunlu olduğunu vurgulayarak, ABD'de de eyaletten eyalete göre değişkenlik göstermekle birlikte aynı zorunluluğun uygulandığını anlattı.

Oto koltuğu üretimi ve kullanımında uygulanan Avrupa standartlarının, ABD standartlarından daha yüksek olduğunu belirten Ültanır, şunları kaydetti:

''Bu nedenle, AB'ye üye ülkelerde, Amerikan standartlarıyla üretilmiş oto koltuğu satışı yasaktır. Ülkemizde, hayata geçirilecek yeni kanunla birlikte, Avrupa standartlarına uygun oto koltuğu satışına izin verilecektir. Çocuğun çarpışma anında koltuktaki güvenliği, oto koltuğunun otomobile güvenle monte edilmesi ve konfor gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu testler yapılır. Testler sonucunda oto koltukları standartlara uygunluklarına göre 1 ile 5 yıldız arasında değerlendirilirler. 5 yıldız çok da sık rastlanan bir derece olmasa da 4 yıldız, bir oto koltuğunun satın alınabilmesi için yeterli bir derecedir. 3 yıldızlı oto koltukları da fiyatları dikkate alınarak satın alınılabilir. İyi bir oto koltuğu, meydana gelen trafik kazalarında çocuğun ölüm ya da yaralanma riskini yüzde 40 ile 70 arasında azaltıyor. Bu açıdan bakıldığında zorunluluk aile bireylerinde başlamalı.''

Ültanır, ortalama oto koltuğu fiyatlarının 250 ile bin lira arasında satıldığını bildirerek, 250 liranın altında perakende satış fiyatı olan oto koltuklarının, Avrupa standartlarına uygun üretilmesinin çok mümkün olmadığını sözlerine ekledi.
 
 
Kaynak: Sabah
 
Çocuk Oto Koltuğu ve yasa ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...

Çocuk Koltuğu başlıklı bu makale 10-06-2010 tarihinden itibaren 1250 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Çocuk Koltuğu

Sayfayı Paylaş:

Çocuk Koltuğu için yapılmış yorumlar.
çocuk oto koltuğu
Yazan: şener - Ankara
Puan:çocuk oto koltuğu

"çocuk oto koltuğu ile ilgili çıkan yasa sürpriz olmasına karşın yerinde bir yasa bence. Çocuklarımızın güvenliği için zaten olması gereken birşey bunun yasayla pekiştirilmesi iyi oldu. Yalnız bir konuda açıklık yok 150 cm den kısa çocukların hepsine oto çocuk koltuğu şartı biraz abartılı olmuş gibi. 150cm Türkiye standartlarında çok kısa bir boy sayılmaz ilkokul hatta gelişmemiş ortaokul çağındaki çocuklarda mı oto çocuk koltuğuna oturtulacak bu konuya bir açıklık getirilmeli diye düşünüyorum. Mesela bir yaş sınırlaması olmalı. Bu şekilde oto çocuk koltuğu yasası daha anlamlı olur diye düşünüyorum."
  
Bu yorum 10-06-2010 03:36:42 tarihinde yazılmıştır...

Çocuk Koltuğu Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.