reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigara İçme Yasağı

Zayıflama Sigara İçme Yasağı konusunu yazdır Sigara İçme Yasağı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 14-07-2009 tarihinde saat 11:16:28 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 2662 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


19 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan  5727 Sayılı Kanun Gereğince  bütün lokantalar, kahvehaneler, kafeterya, birahane gibi eğlence ve ikram sektöründeki işletmeler başta olmak üzere kapalı alanlarda tütün kullanımının yasaklanacağı duyuruldu.
 
19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren özel hukuk kişilerine ait olan lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler bir kamu kuruluşuna ait ise, dernek, kulüp lokali, sosyal tesis olarak kullanılıyorsa, sağlık, eğitim, kültür kurum kuruluşları içinde bulunuyorsa ve havalimanı, istasyon, liman, iskele, otogar, toplu taşıma araçlarının mola yerleri gibi alanların içinde yer alıyorsa bu mekanlarda sigara içmek yasak hale gelecek.
 
Her ilçede sağlık, emniyet, milli eğitim ve belediye temsilcilerinden oluşan toplam 300 kişilik denetim ekibi tüm kamu kurumları, özel hukuk kişilerine ait işletmeler, toplu taşıma araçları (taksi, minibüs, otobüs, vapur), tütün ürünleri satılan işletmelerde denetim yapacak. Denetim sonucunda tütün yasağına aykırı davrananlar hakkında cezai işlem uygulanması için kanunun yetkilendirdiği (mahalli mülki amir, kolluk kuvvetleri, belediyeler ve tütün alkol piyasası düzenleme kuruluna) kurumlara bildirim yapılacak.
 

Yasanın İhlali durumunda verilecek cezalar:

  • Sigara içen kişiye 69 TL
  • Sigara içimine izin veren işletmeye 500-5 bin TL arasında ceza uygulanacak.
  • "Sigara içmek yasaktır" yazısını asmayanlar ise bin TL ceza ödeyecek.
  • Daha önce yasaklanan yerlerde kurallara uymayan İzmir'deki dört işletmeye işletme başı 100 bin TL ceza verildi.
  • Ayrıca sigara paketi şeklindeki reklamları kullanan işletmelere de reklam başına 250 bin TL ceza kesildi.
Saygıdeğer okuyucular yasanın genel hatları bu şekilde çok detaylı yazıp da sıkmak istemedik. Netice itibariyle herkes sigara içmiyor. Sigara içmeyenlerin içenlere zarar vermediği düşünülecek olursa bu yasa için geç kalınmış bir karar diye düşünüyorum. Düşüncelerinizi sizde yazabilirsiniz.
 
Dumansız Günler dileriz...

Sigara İçme Yasağı başlıklı bu makale 14-07-2009 tarihinden itibaren 2662 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigara İçme Yasağı

Sayfayı Paylaş:

Sigara İçme Yasağı için yapılmış yorumlar.
sigara yasağını sonuna kadar destekliyorum
Yazan: Fatma - Antalya
Puan:sigara yasağını sonuna kadar destekliyorum

"önceki yıllarda kapalı bir alanda eğlenmeye yahut dinlenmeye gitsek sigara içenler yüzünden eğlencemiz zehir olurdu. hem kendimin hem çocuklarımın sağlığı söz konusu olduğu için çok sinirlenirdim. şimdi çok iyi oldu. inşallah sokaklarda da yasaklanır. helal olsun diyorum bu kararı alanlara."
  
Bu yorum 16-07-2009 23:23:33 tarihinde yazılmıştır...

demokrasi sınavı sigara
Yazan: cengiz çam - Adana
Puan:demokrasi sınavı sigara

"demokrasi sınavı içerdeki ses düzeyi devamlı duyma bozukluğuna sebep olabilir yazan diskolar açık olabiliyor ve üzerinde sigara insanı genç yaşta öldürür diye yazan sigaralar satılabiliyorsa içerde sigara içilmektedir ve sağlığa zararlıdır yazan mekanlar da açık olmalıdır.eğer devlet sigara içmeyen insanlar için eğlence mekanları isiyorsa ya kendisi belediyeler vasıtasıyla böyle mekanlar açmalı ya da vergi teşvikleri ile böyle mekanların açılmasını sağlamalıdır.çünkü teşvik almayan eğlence mekanları sigara içilmediği için en fazla 6 ay içinde birer birer kapanacaktır. yasak; insanların gitmek zorunda kaldığı toplu taşıma ,kamu kurumları, özel okullar vs.yerlerde uygulanması halinde desteklenebilir ama insanları tek kazançları olan mekanların müşterilerinin %90 nının sigara içtiği yerlerdeki yasaklar sadece anayasal olarak kendine verilen ticaret yapma hakkını elinden almaktan başka bir sonucu doğurmaz."
  
Bu yorum 25-07-2009 21:44:13 tarihinde yazılmıştır...

sigara yasağıyla ilgili
Yazan: derya köroglu - Ankara
Puan:sigara yasağıyla ilgili

"şimdi sigara yasagını bende desteklıyorum ama insanlar sankı bi suç işlemiş gibi böyle bir yasak olmaz belirli ysaklar olur bu zaten vardı yok içene ceza nereye gidiyo bu kesılen ceza paraları ben şahsen ak partının böyle bir yasak getirmesınden dolayı üzgünüm iş yerim kapatacagım sayesınde içmeyenelere yıllardır bu toplum zaten bilinçlı saygı gösterıyordu bu yasak bizim özgürlügümüzde kısıtlıyo önce tekeli kaldırsınlar o zaman çok kişi işsiz kalacak buyuklerimize seslenıyorum bu yasayı tekrar gözden geçirsinler ricam bu dur ekmegimzile oynamasın son sorum açık alanda içilince nasıl dumansız hava sahası oluyo =?"
  
Bu yorum 26-07-2009 00:03:19 tarihinde yazılmıştır...

sigara yasağından başka sorun mu kalmadı
Yazan: tekin - Afyon
Puan:sigara yasağından başka sorun mu kalmadı

"yukarıdakı cengız kardesıme hak verıyorum kardesım ınsanları eglence yererınde ozellıkle kahvelerde sıgara yasaklanamaz memlekette baska sorun mu kalmadı hep bunlkar ab ye gırecez dıye yapılıyo ama kapısının onunden gecırmezler"
  
Bu yorum 26-08-2009 23:57:17 tarihinde yazılmıştır...

madem sigara yasak alkolde yasaklansın
Yazan: tarkan yavuz - Isparta
Puan:madem sigara yasak alkolde yasaklansın

"syn arkadaslar bu ak parti ve yasgı destekleyenler sigara yasagını desteklıyorsunuz ama kesinlikle içki yasaklansın demiyorsunuz madem ickiyide yasaklasınlar içki tüm kötülüklerin anası ama gücleri sadece sigaraya ama ickiye yetmiyor sesleniyorum millet vekili ve devlete içkiyide yasaklayın bende sigarayı bırakıcam soz dunyada en buyuk kotuluk ıckı sonra sıgara "
  
Bu yorum 10-11-2010 18:38:27 tarihinde yazılmıştır...

Sigara İçme Yasağı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.