reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Oruç Hapı Nedir? Oruç Hapı Etkileri? Oruç Hapı Caiz mi?

Zayıflama Oruç Hapı Nedir? Oruç Hapı Etkileri? Oruç Hapı Caiz mi? konusunu yazdır Oruç Hapı Nedir? Oruç Hapı Etkileri? Oruç Hapı Caiz mi? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 04-08-2011 tarihinde saat 01:37:58 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1473 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Son günlerde haberlerde sıkça gördüğümüz ve üzerinde fazlasıyla tartışılan oruç hapını ele alacağız.

Oruç Hapı Nedir?

Ramazan ayının gelmesi ile müslümanlar uygun oldukları ölçülerde oruç ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Özellikle uzun yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda oruç tutmak bir hayli sıkıntılı olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da satışa sunulan ve artık ülkemize de getirilmiş olan "oruç hapı" adı verilen takviyelerle ilgili merak edilenler bir hayli soru var.

Oruç hapı olarak adlandırılan ilacın ortaya çıkış hikayesi ürünü hazırlayan şirketin kurucusu ve genel müdürü Hüssam Azak tarafından şöyle anlatılıyor:

Oruç Hapı Nasıl Üretildi?

“Birkaç gün sonra Ramazan başlayacaktı. 80 yaşındaki anneannemi gözyaşları içinde gördüm. Hayatı boyunca yaptığı gibi orucunu tutmak istiyordu, ancak sağlığı buna izin vermiyordu. O gün, oruç sırasındaki açlık deneyimini kolaylaştırma fikri aklıma takılmıştı. Anneannem bir süre sonra, geçmiş yıllarda tıpkı onun gibi oruç tutması kolaylaştırılamayan pek çok yaşlı gibi öldü. Ancak oruç tutmayı kolaylaştırma fikri ölmedi.

Bir gün çok sıkça yaptığım iş gezilerinin birinde Çin’de Pekin Üniversitesi Bitkisel Tıp Profesörü ile bir araya geldik. O bize Çin tıbbında bitkilerin ve besin takviyelerinin faydalarını, eşsiz özelliklerini tanıttı. Bense ona anneannemin hikayesini anlattım. İki yıldan fazla bir süre Pekin Üniversitesi ve şirket labaratuvarlarımızda doğru bileşimi bulmak için çalıştık. Çin ile yaptığımız bu iş birliğinde Peygamberimizin “İlim Çin’de de olsa gidip alınız” hadisi bize cesaret verdi. Sonunda doğru ve eşsiz bileşimi bularak oruç hapını ürettik”

Oruç hapı olarak adlandırılan bu formülün vücudun açlık ve susuzluk hissini frenlediği ve saf bitkisel maddelerden üretildiği söylenmektedir. Vücuda açlık ve susuzluk hissi veren enzimlerin üretilmesini geciktirir. Özellikle uzayan saatleri ile yaz ramazanlarında etkili olduğu söylenen bu ürünün insan sağlığı için çok faydalı maddeler bulundurduğu, lezzetinin asla kötü olmadığı ve müslümanlara yasak olan maddeler içermediği bildirilmektedir.

Oruç Hapı İçindekiler Nelerdir?

  • Oruç hapı olarak sunulan ilacın içinde besinleri enerjiye çeviren ve sinir sistemini destekleyen B1,
  • kan hücresi yapımından sorumlu B2, B6, B12, B5 vitaminleri yanısıra,
  • sindirimi kolaylaştırıcı pirinç proteinleri,
  • susuzluğu giderici yeşil çay,
  • enerji seviyelerini yükselten guarana ekstratı,
  • yerba mate ekstratı,
  • açlığı azaltıcı kola özütü ve arı poleni bulunmaktadır.

Oruç Hapı Nasıl Etki Gösterir?

Oruç hapının nasıl çalıştığını anlayabilmek için açlık nedir ve susuzluk nedir temel sorularının cevaplanması gerekir.

Açlık: Bir yemek için, susuzluk sıvıları almak için bir özlem ve istek duyulmasıdır. Açlık ve susuzluk hisleri beyinden kaynaklanır. Beynin bu hisleri oluşturması için bazı enzim ve hormonların salgılanması gerekir. Bu salgılanmalar ise vücutta besinlerin eksilmesi ile oluşur. Oruç hapındaki maddeler ise bu salgı ve enzimlerin salgılanmasını geciktirmek için gerekli maddelerde donatılır. Vücut besin eksikliği çekmez, böylece hormon salınımı olmaz, hormon salınımı olmayınca beyin açlık ya da susuzluk için bir istek yaratmaz.


Oruç hapı olarak lanse edilen bu ürünler büyük ölçüde değişik vitamin ve mineraller içerdiğinden vücuttaki eksiklikleri de giderir. İçinde doğal olmayan herhangi bir madde bulundurulmadığı söylenmektedir. 18 yaşından küçükler için önerilmez. İlacın işe yaraması için düzgün bir metabolizmada 4-5 günlük bir alışma süresine ihtiyaç vardır.

Vücut ağırlığı için gerekli tablet sayısının alınmaması, oruç açıldıktan sahura kadar olan sürede yeterli miktarda su içilmemesi ve ilacı kullanmaya başlayalı çok kısa bir süre olmuş olması ilacın etkisiz kalmasına neden olabilir.

 

Oruç Hapı Caiz Mi?

Oruç hapı için din adamlarının görüşü ise bunun bir vitamin-besin takviyesi olduğu, içeriğinde haram maddeler olmadığı takdirde ve iftar-sahur arasında yani yemek ve içmek serbestken alındığı takdirde oruca zarar verici bir durumun olmayacağı yönündedir.


Oruç Hapı Nedir? Oruç Hapı Etkileri? Oruç Hapı Caiz mi? başlıklı bu makale 04-08-2011 tarihinden itibaren 1473 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Oruç Hapı Nedir? Oruç Hapı Etkileri? Oruç Hapı Caiz mi?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Oruç Hapı Nedir? Oruç Hapı Etkileri? Oruç Hapı Caiz mi? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.