reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Saç Dökülmesinin Nedenleri

Zayıflama Saç Dökülmesinin Nedenleri konusunu yazdır Saç Dökülmesinin Nedenleri konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 19-06-2009 tarihinde saat 23:28:03 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 6932 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Saçımız derinin içeri doğru kıvrılmasından oluşan foliküler üniteden köken alır ve üç temel kısma ayrılır: alt kısım saçın çıktığı ve saça renk veren melanositlerin bulunduğu bulbus; orta kısım saç folikülünün kök hücrelerinin bulunduğu istmus; ve saçın kıl folikülünü terk ettiği infundibulum.

Saçın büyüme (anagen) %10'u ise diğer evrelerde bulunur; yani saçımızın %10'u uzamamaktadır ancak bunlar başımızın farklı bölgelerinde olduklarından saçsız alanlar izlenmez.

Başımızda ortalama 100.000 saç bulunur ve günlük ortalama 50-100 saç telimiz dökülür. Eğer günde 100 taneden fazla saç dökülmesi olursa ve bu dökülme sabitleşirse “alopesi” dediğimiz saç kayıpları ortaya çıkar.

Androgenetik alopesi


Kadınların %40'ı ve erkeklerin %50'si hayatları boyunca en az bir kez saç dökülmesine maruz kalırlar. Erkek ve kadınlarda saç dökülmesinin en sık nedeni genetik yatkınlıktır (saç dökülmelerinin %50-80'inden sorumludur). Genetik yatkınlık anneden ya da babadan geçebilir ve bu tip saç dökülmesi androgenetik alopesi adını alır. Yirmi yaşındaki erkeklerin %20'sini 50 yaşındaki erkeklerin %50'sini ve 80 yaşındakilerin neredeyse %80'ini etkiler. Kadınlarda da benzer oranlar söz konusuysa da saç dökülmesi erkeklerden 10 yıl kadar sonra başlar.

Erkeklerde saç dökülmesi alın saç çizgisinin geriye kaymasıyla başlar daha sonra tepede açılma meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmesi Hamilton klasifikasyonuna göre 1'den 7'ye kadar sınıflandırılır. Kadınlarda özellikle menapozdan sonra erkeklik hormonunun nisbi yüksekliğine bağlı olarak başlayan daha yaygın ve genellikle tepede fazla yoğun olmayan saç dökülmesi şeklindedir. Klinik derecelendirme ise Ludwig'in sınıflamasına göre basitçe yapılır.

Babasında androgenetik alopesi olan erkek çocuklarda da saç dökülmesinin görüldüğü bilinen bir gerçektir ancak bu geçişten sorumlu genler halen aydınlatılamamıştır. Poligenik bir kalıtımın rol oynadığı düşünülmektedir. Androgenetik alopeside anagen faz hızlanmış ve kısalmıştır. Bunun sonucunda kıl folikülleri incelir ve kısalır; buna minyatürizasyon adı verilir. İncelen saçların çok az bir kısmı dökülür. Bu olayın kıl foliküllerinde bulunan 5- α-redüktaz aktivitesine bağlı olduğu kabul edilmektedir. Bu enzim erkeklik hormonu olan testosteronu aktif formu olan dihidrotestosterona dönüştürür.

Androgenetik alopesi tanısı genellikle klinik ve ayrıntılı hikaye ile konulur. Ölçülebilir hormon değişikliklerine sık rastlanmaz. Ancak nadiren polikistik over sendromu androjen üreten tümörler veya doping olarak erkeklik hormonlarının alınmasına eşlik edebilir.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri


Doğum


Hamilelik sırasında çoğalan ve hacim kazanan saçlar doğumdan 2-3 ay sonra dökülmeye başlayabilir. Bu geçici bir saç kaybıdır ve vakaların büyük kısmında 6 ayda düzelir.

Yüksek ateş ciddi hastalıklar

Hastalıklar saçların dinlenme fazına girmesine neden olabilir. Yüksek ateş veya ciddi bir hastalıktan 1-3 ay sonra büyük miktarlarda saç dökülmeleri olabilir. Bu dökülme de kendi kendine düzelme eğilimindedir.

Troid bezi hastalıkları

Troid bezinin az çalışması da çok çalışması da saç dökülmesine neden olabilir. Hastalığın düzgün tedavisi saç dökülmesini de durduracaktır.

Yetersiz protein alımı

Protein içermeyen sıkı diyetlere giren kişilerde ya da beslenme alışkanlığı bozuk kişilerde protein eksikliği meydana gelebilir. Vücut kıl foliküllerini dinlenme fazına sokarak proteinleri harcamamaya çalışacaktır. 2-3 ay sonra masif saç dökülmesi meydana gelebilir. Diyete yeterli proteinin eklenmesiyle bu durum düzeltilebilir.

İlaçlar

Gut kalp hastalıkları ya da tansiyon için kullanılan ilaçlar veya kan inceltici ilaçlar geçici saç dökülmelerine neden olabilirler. Yüksek doz A vitamini de saç döker.

Kanser tedavileri

Kazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurur. Saçlar incelir ve kırılarak başı terk eder. Bu durum tedaviden 1-3 hafta sonra görülür. Hastalar saçlarının %90'a yakın bir kısmını kaybedebilir; tedavi bitince saçlar yeniden çıkacaktır.

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapı alırken saç kaybı yaşayan bayanlarda muhtemelen genetik yatkınlık vardıreğer saçlarda incelme olursa ilacın değiştirilmesi için jinekologa başvurulmalıdır. Bazen de doğum kontrol hapları bırakıldıktan 2-3 ay sonra saçlar dökülmeye başlar ve 6 ay sonra normale döner.

Demir eksikliği

Diyetlerinde yeterli demir bulunmayan ya da demir emilimi bozuk kişilerde veya menstrual periyodunda uzun süren ve fazla kanaması olan kadınlarda demir eksikliği oluşabilir ve bu durum nadiren saç dökülmesine neden olabilir. Tedaviyle bu durum düzeltilir.

Büyük cerrahi operasyonlar

Büyük operasyonlardan 1-3 ay sonra saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Bu durum birkaç ayda düzelir ancak kronik hastalık mevcutsa dökülme devam eder.

Stres

Sevilen birinin kaybı kronik strese maruz kişilerde yavaş seyirli kronik telogen effluvium gözlenebilir.

Saç hastalıkları

Saçlı derinin mantar hastalıkları alopesi areata denilen psikolojik kökenli hastalıklar ve saç folikülünü tahrip ederek kalıcı saç kaybına neden olan bir takım hastalıklar da saç dökülmelerine neden olur.

Tedavi

Saç dökülmesinde tedaviye karar verirken dökülmenin tipinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Örneğin troid bezi hastalığı olan bir hastada saç dökülmesi tedavisi mevcut hastalığa yönelik tedaviyle birlikte uygulanmazsa tedaviden sonuç alınamaz. Ya da androgenetik alopesisi olan hastalarda saç folikülündeki erkeklik hormonunun etkinliğini azaltmaya yönelik tedaviler verilmedikçe tedaviden yanıt almak mümkün değildir.

Toplumun büyük kısmını etkileyen ve hastalarda psikolojik çöküntüye yol açan saç dökülmeleri pazarında oldukça fazla ilaç ve destekleyici tedavi yer almaktadır.

İlaç tedavileri

Finasterid (Propecia) 5 redüktaz enzimini bloke ederek etki eder cinsel fonksiyon bozukluğu gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilir. Menapoz öncesi kadınlarda kullanımı önerilmemektedir.

Minoksidil (Rogaine) ise solüsyon olarak kullanılır; etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte hipertrikoz yaptığı bilinmektedir. Hem erkek hem kadınlarda kullanılabilir. Kesildiğinde saçlar tekrar dökülür.

Fluridil (Eucapil) androjen reseptörlerini ve 5 redüktaz enzimini bloke eden topikal etkili yeni bir preparattır. Yan etkisi yoktur 1 yıllık tedaviden sonra etkisini 1 yıl daha korur.

Saw palmetto redüktaz enzimini bloke eder saç dökülmelerinde yapılmış klinik çalışma yoktur ancak etkili olabileceği düşünülmektedir.

Çinko antiandrojen etkinliği olan ve yan etki potansiyeli olmayan doğal bir vitamindir.Cerrahi tedavi


Foliküler ünite transplantasyonu: Ense bölgesinden alınan foliküller alopesik bölgeye ekilir ince bir yara izi kalır.

Foliküler ünite ekstraksiyonu: Vücudun çeşitli bölgelerinden alınan foliküller alopesik bölgeye ekilir yara izi kalmazDiğer yöntemler


Saç mezoterapisi: Dökülme olan bölgede deri altına çeşitli vitamin mineraller ile bir takım saç çıkarıcı ilaçların verildiği etkili bir yöntemdir

Elektrotrikogenesis: Saç foliküllerine elektrik akımı verilerek yapılan yeni bir tedavi şeklidir.

Lazer tedavisi: Foliküllere düşük voltajlı bir lazer akımı verilir çok pahalı bir tedavidir.Baş aşağı durma: Saç dökülmesinin saçlı deriye giden kan akımını artırarak durdurulabileceği düşüncesini temel alan bir yöntemdir. Siz yine de kendinizi fazla yormayın.

Saç Dökülmesinin Nedenleri başlıklı bu makale 19-06-2009 tarihinden itibaren 6932 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Saç Dökülmesinin Nedenleri

Sayfayı Paylaş:

Saç Dökülmesinin Nedenleri için yapılmış yorumlar.
yanlış boya kullanımı
Yazan: ismail tok - İstanbul
Puan:yanlış boya kullanımı

"merhaba ben adi bir boya kullandım ve saçımda açılmalar gözüktü... ne gibi önlem almalıyım .. teşşekkür ederim"
  
Bu yorum 03-07-2009 16:46:58 tarihinde yazılmıştır...

saç dökülmesi
Yazan: selma şahiner - Ankara
Puan:saç dökülmesi

"merhaba kızımın saçları çok dökülüyor.kafasının ön tarafında açıklık oluştu doktora götüremedim,sarımsak zeytinyağı karışımı sürüyorum.faydasını ne kadar bir sürede görürüz ,sonuç almazsak doktora götürmeyi düşünüyorum.kızım 11 yaşında hormonal olabilirmi."
  
Bu yorum 09-08-2009 18:28:07 tarihinde yazılmıştır...

Bioblas
Yazan: nadide - İstanbul
Puan:Bioblas

"Benimde kızımda yığun saç dökülme sorunu vardı.Bir arkadaşımın önerisi ile Bioblas kulanımına başladık ve çok memnunuz.Saç dökülmeleri yok denilecek kadar azaldı.Ayrıca bitkisel bir ürün olması mutluluk verici."
  
Bu yorum 30-09-2010 10:16:06 tarihinde yazılmıştır...

doğum sonrası saç dökülmesi
Yazan: nersin cansız - Edirne
Puan:doğum sonrası saç dökülmesi

"benimde saçlarımda doğumdan sonra aşırı dökülmeler olmuştu. eczacımın önerisi ile kullanmaya başladım ve dökülmlerime çok fazla etki sağladı."
  
Bu yorum 14-09-2011 14:47:19 tarihinde yazılmıştır...

Saç Dökülmesinin Nedenleri Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.