reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Cilt Lekeleri

Zayıflama Cilt Lekeleri konusunu yazdır Cilt Lekeleri konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 18-10-2006 tarihinde saat 10:35:25 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 26533 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Ciltteki renk değişiklikleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür.

Koyu renkli lekelerin nedenler nelerdir?

  • Bazı iyi huylu cilt benleri
  • Cilt kanseri (Melanom)
  • Güneş lekeleri
  • Gebelik lekeleri
  • Çiller
  • Mantar hastalıkları

Bu lekeler yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik problemlere yol açabilmektedir.

Bu lekeler ne şekilde tedavi edilirler?

Bu tip cilt sorunlarının bazıları ilaçlarla tedavi edilirken, bazıları kimyasal peeling (cilt soyma işlemi) ile düzelmekte, bazılarınalaser, krioterapi (dondurarak tedavi), koterizasyon gibi müdaheleler uygulanabilmektedir.Yapılacak bu müdahalenin tecrübeli uzman hekimlerce yapılması alınacak kozmetik sonucun kalitesini etkilemektedir.

Sıklıkla karşılanılan koyu renkli lekeler hangileridir?


Sıklıkla karşılaştığımız, yüzde görülen koyu lekelerden biri gebelik lekeleridir. Kadınlarda yaygın olarak gebelik, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanılması ile ortaya çıkar. Bu tip lekeler erkeklerde de gelişebilir. En çok alın, yanak ve dudak üzerinde görülür. Öncelikle doğum kontrol hapları kesilmeli, güneşe olabildiğince maruz kalınmamalı, şapka ve güneşten koruyucular kullanılmalıdır. Tedavisinde hidrokinon, azeleik asit veya kojik asit gibi kimyasal renk açıcılar veya günlük uygulanan peeling kremleri kullanılabilir. Ayrıca Dermatoloji Uzmanı tarafında kimyasal peeling uygulanabilir

Güneşin zararlı etkisiyle oluşan güneş lekeleri ve güneşe maruz kalındığında artan çiller de kimyasal peeling, kriyoterapi velaser ile tedavi edilebilir.

Ciltte görülen benler nasıl oluşur?

Ciltteki benlerin ise gelişim nedeni bilinmemekle beraber , bu benlerin sayısı genellikle kalıtsal olarak belirlenir ve sayıları birkaç taneden düzinelerceye kadar varabilir. Genellikle erken çocukluk yaşlarında ortaya çıkmaya başlar ve ergenlik çağında sayıları hızla artar. İlk önce küçük yassı noktalar şeklinde ortaya çıkar, daha sonra çapları büyüyebilir. Yıllar geçtikçe kabarıklaşabilecekleri gibi düz de kalabilirler. Benlerin yüzeyi pürüzsüz, pürtüklü, hatta böğürtlen benzeri olabilir, üzerlerinde kalın koyu renkli kıllar bulunabilir. Rengi deri renginden daha koyu renklere kadar uzanan bir çeşitlilik gösterebilir.

Cilte kanserler bene benzer şekillerde görülebilir mİ?

Evet. Melanom cilt benlerine benzer görüntüde olabilen çok kötü huylu bir cilt kanseridir. Melanomların %30'u benlerin üzerinde, %70'i de normal deride gelişir.

Melanom açısından kimler risk taşır?

Çok sayıda ben olması melanom gelişme riskini arttırr. Özellikle 75'in üzerinde beni olan kişiler melanom açısından sıkı takip edilmelidirler. Ayrıca açık ten rengine sahip olmak, ailede melanom bulunması,uzun yıllar güneşte kalmak riski arttıran faktörlerdir.

Melanomun belirtileri nelerdir?

Bir deri beni birden bire ortaya çıktıktan sonra hızla büyür kabarıklaşırsa, boyutu 6mm 'nin üzerinde ise, oldukça koyu kahve veya siyah renkte ise, içinde birden fazla renk barındırıyorsa, sınırları düzensiz, girintili çıkıntılı ise, kanıyorsa bir Dermatoloji Uzmanı tarafından acilen başvurulmalıdır

Melanomdan nasıl korunulur?

Cilt kanserlerinden korunmanın yolu güneşten sakınmaktır. Özellikle güneşin yer küreye dik geldiği 10.00 -15.00 saatlerinde güneşe çıkmamak, 15 koruyucu faktörden yüksek güneşen koruyucuları kullanmak gerekir.

Cildin beyazlaması ile seyreden hastalıklar nelerdir?

Cildin beyazlaşması ile seyreden hastalıklar ise vitiligo, mantar hastalığı, hassas ciltli çocuklarda görülen beyaz lekelenmelerdir. Ayrıca bazı beyaz lekeler doğuştan itibaren de mevcut olabilir

Vitiligo nedir?

Vitiligo deriyi boyayan maddenin (pigment ) kaybı nedeniyle, cildin beyazlaşması ile seyreden bir hastalıktır. Vitiligo vücudun herhangi bir yerini tutabilir.
Bu hastalık otoimmün (vücudun pigment hücrelerine antikor oluşturduğu) bir hastalıktır. Vitiligosu bulunan hastaların çoğu sağlıklı olmasına rağmen bazı hastalarda guatr hastalığı gibi otoimmün hastalıklar vardır.

Ciltte lekelere neden olan pitriasis versicolor nasıl bir hastalıktır ve nasıl tedavi edilir ?

Tinea versicolor deri yüzeyindeki bir mantarın aşırı üremesi ile oluşan yaygın rastlanılan bir deri hastalığıdır. Bu aşırı gelişim deride beyaz veya kahverengi renk değişikliğine ve pullanmaya neden olur.

Tinea versicolor sürülen veya ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Lokal uygulanan tedaviler deriye uygulanan şampuan, krem ve losyonlar şeklinde olabilir.

Bir çok ağızdan alınan tedavi tinea versicoloru başarılı bir şekilde tedavi eder. Fakat yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimi yüzünden bu ilaçlar Dermatoloji uzmanlarının kontrolünde kullanılmalıdır. Uygulanan her tip tedaviden sonra derinin rengindeki değişiklik deri rengi normale dönene kadar aylarca kalır.

Çocuklarda görülen pitriasis alba nedir ve nasıl tedavi edilir?

Pitriasis alba çocuklarda özellikle yüz bölgesinde üzeri hafif kepekli beyaz lekeler şeklinde görülür. Hastalığın temel nedeni bilinmemekle beraber, atopik bünyeye sahip olmak ve derinin kuru olmasının hastalığın gelişiminde rol oynasığı düşünülmektedir.Hastalığın tedavisinde kortizonlu krem ve nemlendiriciler kullanılır.

Cilt Lekeleri başlıklı bu makale 18-10-2006 tarihinden itibaren 26533 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Cilt Lekeleri

Sayfayı Paylaş:

Cilt Lekeleri için yapılmış yorumlar.
cilt lekelerine doğal çözümler varmı acaba
Yazan: İrem Baykara - Aksaray
Puan:cilt lekelerine doğal çözümler varmı acaba

"merhabalar, ben de cilt lekeleri var yalnız kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinden kullanmak istemiyorum. acaba cilt lekelerine bitkisel doğal çözüm var mıdır."
  
Bu yorum 11-06-2009 02:38:44 tarihinde yazılmıştır...

ciltteki lekelere kökten çözüm varmı
Yazan: leyle duran - Antalya
Puan:ciltteki lekelere kökten çözüm varmı

"merhabalar; benim genelde yüzümde ve cene kızımlarımda siyah nokta ve beyaz yağ bezleri bulunmakta bunlarla yaşamaktan çok sıkıldım bi ara temizlettim fakat tükenmek yerine artılar o yüzden kimyasalla hayır lütfen bitkisel çözüm ..."
  
Bu yorum 25-07-2009 13:55:13 tarihinde yazılmıştır...

cilt lekeleri için krem
Yazan: demet yavuz - İstanbul
Puan:cilt lekeleri için krem

"meraba benim yanaklarımda lekeler var ve koyu bi şekilde duyduma göre arap kızı kremi düzenli kullanınca kalıcı olarak götürüyomuş acaba doğrumu lütfen acil cevap"
  
Bu yorum 01-09-2009 14:12:12 tarihinde yazılmıştır...

penis üzerinde kahverengi lekeler
Yazan: dursun ali tandogan - Ankara
Puan:penis üzerinde kahverengi lekeler

"PENISIMIN ÜSKISMINDE KAHFE RENGİ LEKELER VARDI SAYILARI ALTI CIVARINDAYDI VE KÜÇÜKTÜ ZAMAN SONRA BÜYÜDÜGÜNÜ FARKETTIM VE PENISIN UC KISMINDA YARAYA BENZER NOKTA ŞEKLINDE KIRMIZI LEKER IYLEŞMIYOR DOKTOR KARDEŞLER SAG OLSUNLAR TESELLIDEN BAŞKA FAYDALI OLAMADILAR YAKLAŞIK BEŞ YILDIR DEVAM EDIYOR YARDIMCI OLMANIZI DILERIM SAYGILAR"
  
Bu yorum 07-05-2010 23:32:50 tarihinde yazılmıştır...

Ayakta Kahverengi Lekeler
Yazan: Gökhan YANAŞIK - Kocaeli
Puan:Ayakta Kahverengi Lekeler

"Ben 32 yaşındayım ve ayaklarımın arkasında bilek üstü ve baldırımda kahverengi lekeler oluştuğunu fark ettim acaba sebebi ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirimm.."
  
Bu yorum 20-11-2010 22:17:09 tarihinde yazılmıştır...

Cilt Lekeleri Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.