reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Yavaş Kilo Vermek

Zayıflama Yavaş Kilo Vermek konusunu yazdır Yavaş Kilo Vermek konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 18-07-2011 tarihinde saat 18:00:22 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 191 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Kilo verenlerin tekrar kilo almalarındaki başlıca etken, kişinin diyet hakkındaki yanlış düşüncesinden kaynaklanıyor. Kilo vermek isteyenlerin büyük bir kısmı, fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapıp, bu kilolarını verdikten sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönebileceklerini zanneder. Sıkı geçen bir diyet döneminden sonra birden çok yüksek kalorili bir beslenme alışkanlığına dönmek, kiloların aynı hızda geri alınmasına neden olur. Hatta bazı durumlarda, özellikle çok hızlı kilo verilmişse, verilen kiloların daha fazlası geri alınır.

Kilo almayan yüzde 2’nin içerisinde olmak, hem kilo veren kişinin hem de kiloyu verdiren beslenme uzmanının elindedir. Verilen kilonun uzun süre korunabilmesi için öncelikle doğru şekilde kilo vermek gerekir.

İlk hedef tartıdaki düşüş olmamalı!

Ana hedef, kas dokusunu kaybetmek değil, yağ dokusunu kaybetmek. Zayıflarken kilo kaybının ayda 2- 4 kiloyu geçmemesi gerektiğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir şunları söyledi:

Kilo kaybında başlıca hedef, kişinin tartıda çıkan kilosundan ziyade, yağ dokusunu azaltmak olmalıdır. Kişi, zayıflama sürecinde çok fazla kas kaybederse, metabolizması yavaşlayacağından verdiği kiloyu, hatta daha fazlasını geri alacaktır. Bu nedenle ana hedef, vücudun fabrikası olan kas dokusunu değil, yağ dokusunu kaybetmektir. Araştırmalar çok açıkça göstermektedir ki, hızlı kilo veren bireyler kilolarını aynı hızda geri almaktadırlar. Bu nedenle kilo kaybı çok hızlı olmamalı ayda 2-4 kiloyu geçmemelidir. Kilo veren her birey kilo alma konusunda risk altındadır. Ancak hızlı kilo veren bireylerin vücutlarında daha çok kas kaybı olacağı için bazal metabolizma hızları daha da düşerek kilo alma riskleri daha yükselir.”

Kilo verip tekrar alanların yaptığı ortak hatalar :

 • Kilo vermeyi bir süreç olarak düşünüp, kilo verdikten sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönmeleri.
 • Kilo verme esnasında yaptıkları aktiviteyi kilo verdikten sonra bırakmaları.
 • Beslenme ve diyet uzmanlarının önerdiği az ve sık beslenme (günde 6 öğün) sistemini terk etmeleri.
 • Sıvı tüketimini ihmal etmeleri (günde 8-10 bardak tavsiye ediyoruz).
 • Kilo verme programlarında sınırlandırılması gereken şekerli ve yağlı besinlerin tüketimini arttırmaları.
 • Sabah kahvaltı yapmamaları (araştırmalar kilolu bireylerin çoğunun sabah kahvaltı yapmadığını göstermiştir).
 • Kepekli ürünlerin terk edip, kepeksiz ürünlere dönmeleri.
 • Süt ve süt ürünlerinin yağlı olanlarını tercih etmeleri.

Kilo verdikten sonra egzersiz bırakılmamalı


Egzersiz,
toplam enerji harcamasını artırarak kilo alınmamasını sağlar. Genellikle yapılan başlıca hatalardan biri de, kilo verme programıyla beraber yapılan sporun, kilo verildikten sonra bırakılmasıdır. Sporun bırakılmasıyla verilen kilolar çok hızlı bir şekilde geri alınır.

Kardiyo tipi egzersizler ağırlıklı olarak yağların yakılmasını sağlayarak kilo kaybına katkıda bulunurlar. Ağırlık egzersizleri de, vücuttaki kas dokusunun artmasını sağlar. Bu kas dokusundaki artış, kiloda bir artışa neden olsa da aslında uzun vade de kilo alınmamasını sağlar. Çünkü, ne kadar çok kas dokusu olursa metabolizma daha hızlı çalışır ve kişi kolay kolay kilo almaz.


Yavaş Kilo Vermek başlıklı bu makale 18-07-2011 tarihinden itibaren 191 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Yavaş Kilo Vermek

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Yavaş Kilo Vermek Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.