reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Kilo Verme Hareketleri

Zayıflama Kilo Verme Hareketleri konusunu yazdır Kilo Verme Hareketleri konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 19-07-2011 tarihinde saat 12:10:49 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 181 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


1- Her aklına geldiğinde kollarını yukarıya kaldırıp ensende birleştirebilirsin sonra tekrar aşağıya alıp tekrar yukarı kaldırıp ensende birleştirebilirsin hatta bunu üç sefer üst üste yapabilirsin.
2- Ara sıra her iki ayağını hafifçe yukarıya doğru kaldırırsın sonra bırakıp tekrar kaldırırsın.
3- Her iki dizini kıvırıp, hafifçe dizlerini karnına doğru çeker ve bacaklarını tutabildiği kadar havada tutmaya çalışırsın bunu her seferinde 3 kez tekrarlayabilirsin.
4- Otururken karın kaslarını kasıp tutabildiği kadar o şekilde tutarsın, bunu da beş kez arka arkaya yaparsın.
5- Aynı hareketi sırt kaslarını da kasarak tekrarlayabilirsin.
6- Masandan kalkıp yandaki masaya kadar gidip gelebilirsin. ( bakın bu çok büyük bir enerji kaybı olur bunu gün içinde 10 defa yaparsanız yaklaşık her defasında 15-16 adım atmış ama harekete hep sıfırdan başladığınız için kısa bir mesafe olsa bile 3 kat enerji harcarsınız, aynı taksimetre açılışı gibi. )
7- Su içmek için sık, sık su sebilinin yanına gidebilirsiniz, hem su içmiş ve yağlarınızı yakmış olursunuz, hemde hareket etmiş olursunuz
8- Asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Hatta sırf hareket etmek için, eğer müsaitse bir üst kattaki akadaşınızı ziyaret edip tekrar masanıza dönebilirsiniz.
9- Arabanızı daha uzağa park edip yürüyebilirsiniz. Hatta yakın mesafelerde hiç araba kullanmayıp yürüyüşü tercih edebilirsiniz. Her adımınızda nekadar çok enerji harcadığınızı düşünün ve bu sizi mutlu etsin.Çünkü fazladan yediğiniz tatlı veya bir kurabiye bu adımlarla yavaş, yavaş vücudunuzdan dışarıya atılıyor.

Aslında daha birçok haraket ve egzersizleri siz kendi çalışma ortamınızda düşünebilirsiniz. Böylece yapabildiklerinizi çeşitlendirirsiniz.

Zayıflamada temel kural metabolizmamızı harekete geçirmektir. Zaten bu nedenle sık aralıklarla azar azar yememiz gerekli. Yemek yedikten 2 saat sonra sindirim sonlanır. Dolayısıyla yediğimiz, yani aldığımız tüm enerji ya kullanılır, yada depo edilir. Vücut için en kolay kullanılabilen enerji, yeni gelmiş enerjidir. Depo edilmiş enerjiyi, yağdan glukoza çevirmek çok zordur. Birçok işlem gerekli, o nedenle genelde vücudumuz hazır olan enerjiyi kullanır. Eğer hazır enerji fazla gelirse kullanabildiğini kullanır, kullanamadığı enerjiyi depo olarak, yani yağ olarak vücutta saklar. Yağa çevirdikten sonra o enerjiyi tekrar kullanılabilir enerjiye çevirmek çok zordur. O nedenle enerji ihtiyacı doğduğunda eğer hazır enerji yoksa önce tasarrufa gider, yani düzenli olarak ihtiyacı olan bazal metabolizma hızını düşürür. Buda şişmanlığa ilk adımdır. Bazal metabolizma hızımızın düşmemesi için hergün en azından 6 defa taze enerji almamız yani yemek yememiz gerekli . Bunu 10 defaya çıkarırsak bazal metabolizmamız o oranda daha hızlı çalışır. Hele birde günde birdefa spor yapmak yerine, hareketleri gün içine yayarsak çok daha başarılı oluruz. Biraz önce anlattığım gibi ani spor yaptığımızda, yani 2 saat boyunca ağır spor yaptığımızda, bu iki saat içinde çok fazla enerji ihtiyacımız olur. İlk hazır enerji kullanılır. Bu tükenince bazal metabolizma hızını düşürerek tasarruf ettiğimiz enerji kullanılır. En son depo yağlar kullanılır ki bu son 30 dakikaya denk gelir. Buradan da anlaşıldığı gibi aslında 2 saat spor yaptığımızda sadece 30 dakika yağ yakmış oluruz. Tersini düşünelim, hareketlerimizi gün içine yaydık, normalde vücut ani htiyaç olmadığı için metabolizma hızını düşürüp tasarruf etmek istemez, hatta birde sık sık yemek yiyerek sindirim sistemi nedeniyle metabolizmamızı daha çok çalıştırırsak daha fazla enerji harcarız. Her saat başı daha az bir enerji eksiği olduğu için bunu depo enerjiden takviye eder. Böylece depo enerjimizi yani yağlarımızı daha kolay harcamış ve bizde zayıflamış oluruz. Metabolizmamızı çok ağır büyük bir çark olarak düşünelim, bu büyük çarkı bir defa çok hızlı çevirip bıraktığımızda hızla yavaşlar ve durur. Halbuki aynı çarkı ilk çevirdikten sonra küçük dokunuşlarla hareket etmesine yardımcı olursak, giderek hızlandığını görürüz. Bu yüzden azar azar sık aralıklarla yediğimiz gibi hareketlerimizi de gün içinde tek seferde değil azar, azar ama yaygın bir şekilde yaparsak metabolizma hızımızı arttırmış ve daha çok enerji harcıyarak zayıflamış oluruz.

Tüm bunlardan anlaşıldığı gibi 2 saat ağır sor yapmak yerine tüm gün boyunca elimizi sallarsak, kilolarımıza daha kolay veda etmiş yani zayıflamış oluruz. Haydi harekete başlayalım ve zayıflayalım, kilolarımıza gün boyu el sallayalım.


Kilo Verme Hareketleri başlıklı bu makale 19-07-2011 tarihinden itibaren 181 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Kilo Verme Hareketleri

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Kilo Verme Hareketleri Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.