reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Zayıflama Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı? konusunu yazdır Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 27-07-2011 tarihinde saat 16:49:22 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 176 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Hızlı kilo vermek yanlış


Obezite
ye yol açan pek çok faktör var. Ancak Türkiye de maalesef sadece çok yiyen, "boğazını tutamayan" insanların şişmanlayacağına inanılıyor. Oysa obezite pek çok birbirinden farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Prof. Yılmaz,
"Obezitenin ortaya çıkması için bir genetik faktörler bir de çevresel faktörler rol oynar. Genetik faktörler olmadan, bir insanın metabolizması sağlıklı olarak işliyor ise, kişinin sadece düzensiz beslenerek aşırı obez olması tıbbi olarak mümkün değil.

Aynı şekilde hastalığın sebebini bulmadan, sadece hastanın yiyeceklerini kısarak, onlara az ve düşük kalorili yiyecekler vererek de insanları zayıflatmak tıbbi olarak mümkün değil. Bu bir sağlık sorunudur, bu sorunun giderilmesi için de mutlaka obeziteye neden olan metabolik bozukluk bulunmalı, adı konmalı ve nedene göre tedavi yapılmalıdır.

Metabolik kontrol ve işlemler yapılmadan sadece hastanın yiyeceklerini kısarak uygulanan yöntemler ancak birkaç ay gibi kısa süreli olarak kilo verilmesini sağlar, ama hemen arkasından çok ciddi olarak kilo alınır.

Bu konuyla ilgili yapılmış bir araştırmaya göre sadece diyet ayarlaması yapılan hastalarda 2 yıl içinde eski kilosunu muhafaza eden kişi oranı sadece yüzde 5. Yani insanların yüzde 95’i, eski kilosunu da muhafaza edememiş, hatta daha fazla kilo almış. İnsanlar sıkı bir diyet yapıyor, kilo veriyor, ancak hızla tekrar kilo alıyorlar. Sürekli kilo verip alıyorlar, her seferinde de daha fazla kilo almış olarak, şişmanlamayı sürdürüyorlar" diyor.

Diyabet, tiroit hastalığı, hormonal bir bozukluk gibi pek çok faktör obeziteye yol açıyor. Bütün bu hasta gruplarının tedavileri farklı olmasına rağmen, Türkiye de hemen hemen herkese aynı zayıflama programları, aynı diyetler verilerek hastanın sağlığı umursanmayarak tehlikeye atılıyor.

Yaşam tarzını kesinlikle değiştirmeyen, bilinçsizce yemek yiyen, ancak tek bir hap alarak hatta iki hapı aynı anda alarak zayıflamaya çalışan insanlara da sıklıkla rastlanıyor toplumumuzda. İlaçların gelişigüzel kullanıldığını belirten Prof. Yılmaz, "Obezite tedavisinde, Sağlık Bakanlığı ndan onay almış şimdilik iki ilaç var.
Bu sektör de giderek büyüyor. Bu ilaçlar doğru kullanılırsa hastaya olumlu etki yapabilir. Ama çoğu kez bu ilaçlar eczanelerden doktor kontrolü, ya da bir tedavi planlaması olmadan çok yaygın bir şekilde satılıyor ve kullanılıyor. Bunlar çok masum ilaçlar değil. Bunlar doktor kontrolünde ve sınırlı bir süre içinde kullanılması gereken ilaçlar"
diyor.
Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı? başlıklı bu makale 27-07-2011 tarihinden itibaren 176 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.