reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Fazla Kilolara Son

Zayıflama Fazla Kilolara Son konusunu yazdır Fazla Kilolara Son konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 30-07-2011 tarihinde saat 13:33:25 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 141 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


"Ne yersem yarıyor ayol" sözleri artık tarihe karışacak gibi görünüyor. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak yaptığı çalışmayla Tıp Literatürüne geçecek bir çalışmaya imza attı.

Bu uygulama Tıp'ta ilk


Şu anda seksen hasta üzerinde uygulaması çapılan çalışmada yüz güldürücü sonuçlar aldığını aktaran Doç. Dr. Mesut Başak yüzyılımızın hastalığı olan obezite için bir çıkış yolu gösteriyor. 

Başak; "Tıp Dünyasının obeziteyi tedavi etmek için bu güne kadar pek çok yöntemler geliştirdiğini ancak istenen yüz güldürücü sonuçlar elde edemediğini" aktardı. Bu nedenle hekimlerin obezite tedavisi konusunda daha etkili tedavi yöntemleri konusunda çalıştıklarını aktaran Başak kendisinin geliştirdiği bu yöntemin Tıp dünyasında dikkat çekeceğini umduğunu söylüyor. Başak; "Obezitenin tedavisinde halen uygulanmakta olan önemli tedavi seçeneklerinden birisi de cerrahî yöntemler olduğunu bunun da çoğu kişi tarafından korkutucu bulunması nedeniyle tercih edilemediğini aktarıyor. Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak "gençlerin özellikle midenin küçültülmesi, mideye kelepçe takılması, midenin içine balon konulması gibi seçenekleri değerlendirdiklerini ancak basına yansıyan kimi olumsuz sonuçlar nedeniyle de cesaret edemediklerini hastalarından sürekli dinlediğini aktardı. "Cerrahî yöntemlerde amaç midenin iç hacmini küçülterek erken tokluk hissi meydana getirmektir, fakat çok düşük de olsa bu uygulamalarda bazı komplikasyon (zarar verme) riskleri vardır" diyen Başak geliştirdiği 'Mide dışından balon uygulaması" ile sorunun çok daha hızlı ve risksiz sonuçlar aldığını aktardı..
Mesut Başak, obezite olarak adlandırılan şişmanlığın yüzyılımızın en büyük sağlık problemlerinden birisi olarak görüldüğünü ve giderek artık tek başına bir "hastalık" olarak kabul edildiğine dikkat çekti. İç hastalıkları Uzmanı Mesut Başak "şişmanlığın kendisinin hastalık olduğu gibi, yüksek tansiyona, şeker hastalığına, kalp hastalıklarına, kansere, mide barsak hastalıklarına ve daha bir çok hastalığa neden olduğunu"nun altını özellikle çizdi.

Doç. Dr. Mesut Başak
; ülkemizde obezitenin erkeklerde % 9 ve kadınlarda % 23 oranında görülmekte olduğuna dikkat çekti. Başak'a göre Amerika Birleşik Devletleri'nde şu anda obezite % 25. Bu oranın 2030 yılında %100 olacağının tahmin edildiğini bilgisinin önemsenmesi gerektiğinin, işaret fişeklerinin atıldığının önemli bir göstergesi olduğunu aktardı. İnsanlar "Acıkmadan yemeğe oturmamak ve doymadan yemekten kalkmak" kuralına uymadıkları için şişmanlık ile başlarının dertte olduğunu anlattı. Acıkmadan yememek ve doymadan kalkmak konusunda dikkatli olanların daha az şişmanlık sorunu yaşadıklarını belirten Dr. Başak, bunu başaramayıp şişmanlayan ve obez olanlar için geliştirdikleri 'Extragastrik Balan Uygulaması'nın çok yarar sağlayacağını söyledi.

"Şişman olan insanların hem zayıflamasını sağlayacak ve hem de verdikleri kiloları tekrar geri almalarını engelleyecek, aynı zamanda da vücuda herhangi bir zarar vermeyecek bir tedavi yöntemi tasarladığını aktaran Mesut Başak "Extragastrik (mide dışından) Balon Uygulaması" adını verdiğini anlattı.

Mide dışından balon uygulamasının nasıl olduğunu sorduğumuz İç hastalıkları Uzmanı Dr. Başak; "sistemin dışarıdan midenin üzerine bir balon konularak mideye baskı yapılacak, bu da midenin hacmini küçülterek tokluk hissi verecek, bunun sonucunda kişi daha az yemek yiyecek, daha erken doyacak ve kendini devamlı olarak tok hissedecek" şeklinde bilgi verdi.. Başak; bu balonun beli tamamen saran bir korsenin tam mideden geçen yerine monte edildiğini ve basıncı özel bir barometrik sistemle kolaylıkla ayarlanabildiğine" dikkat çekti. Kullanım şekli ve süresi konusundaki sorumuza Mesut Başak; "Şişman veya fazla kiloları olan kişilerin bu balonlu kemeri sabah kalktığında karın bölgesine takacaklarını ve gece yatarken de tekrar çıkaracaklarını" söyledi.

"Bu 'Extragastrik Balon Uygulaması'nın tasarımı şu ana kadar Tıp Literatüründe yoktu" diyen Başak, "bu tasarım ve tedavi yöntemi bir "İLK" olacak" diyor. Kemerin bir model olarak hazırlandığını, tasarım ve üretim patenti için gerekli müracaatların yapıldığı bilgisini paylaşan Başak, "bu tedavi yönteminin ilk defa uygulanacağı gönüllü 80 obez kişiden meydana gelen bir tıbbî çalışmaya başladığını" sözlerini ekledi.
Fazla Kilolara Son başlıklı bu makale 30-07-2011 tarihinden itibaren 141 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Fazla Kilolara Son

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Fazla Kilolara Son Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.