reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Diyetler Ve Zayıflama

Zayıflama Diyetler Ve Zayıflama konusunu yazdır Diyetler Ve Zayıflama konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 18-07-2011 tarihinde saat 17:07:12 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 122 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Kilo vermek sağlık için istenebilir. Hareketli olmak yani fit olmak için istenebilir. Ancakelin kendimizi aldatmayalım; çoğunlukla görünüm için istenir( Hatta herkez bunun için ister)… Kilo verme arzusunun kaynağı ne olursa olsun vermek istediğimiz şey vücuttaki yağdır her zaman. Kas veya kemik değil. Görünüm Sğalık ve hareketliliğe de etki eden şey yağ fazlalığıdır.

Kilo vermenin yolları

Bu noktayı belirledikten sonra ‘ HAftada Kaç Kilo Verebilirim ?‘ Sorusunun cevabını daartık bulabiliriz. 1 kilo yağ: 7600 kalori enerji sağlar.Mesela siz hiç ama hiç bir şey yememeğe karar verdiniz. Bu imkansızdır tabiiki ama mesela diyoruz … Hiç bir şey yemiyorsunuz ve vücudunuzun enerji ihtiyacının tamamı vücut yağlarını yakarak karşılanıyor. Haftada kaç kalori harcıyorsunuz? Bu sorunun cevabı da “Tahminî Enerji İhtiyacı” yazımızda var. Yaşa ve cinsiyete göre sonuç biraz oynuyor ama hareketsiz bir kadının bir günde harcadığı kalori 1800 bir erkeğin ise 2400 civarında. Bu sayıları 7 ile çarparsak kadının haftada 12 600 erkeğin 16 800 kalori harcayacağını buluruz.

Kaç kalori kaç kilodur ?

Gelin bu harcamayı kalori değil de kilo yağ cinsinden ifade etmek gerekir. Kadınlar 1 650 gramerkekler ise 2 200 gram yağ yakmaktadır. Bulduğumuz bu fantezi rakamlar bile bir şeyi açıkça gösteriyor: 4 kilo 5 kilo 7 kilo reklamları kesinlikle doğru olamaz. Eğer kaybedilen yağ ise ki öyle olmak zorunda …
Aslında yukarıdaki hesabımız da yanlıştır. Çünkü muhteşem verimli bir makine olan insan vücudu ölüm orucu gibi bir ‘kıtlık’ sinyalini alır almaz dinlenme halindeki enerji sarfiyatını %40′a kadar düşürür. Dolayısıyla yukarıdaki yağ kayıp miktarları 1 kilo civarına inmiş olur.

Ben daha ilk gün 2 kilo vermiştim!

Bu sorunun cevabı yukarıda yazdığımız kısa bir cümlede saklı: “ Eğer kaybedilen yağ ise. ”
Yaptığınız O rejimde ( diyette ) verdiğiniz yağ değildi. O halde geri aldığınıza da o kadar üzülmeyin. Çünkü zaten vermediğinizi geri aldınız.

Şok diyetlerden birine başlayan önce sindirim sisteminde bulunanları kaybeder. Bu basit bir olaydır. Dün toplam 3 kg besin tüketmiş bugün de tüketimi 1 kg’a düşürmüşseniz aradaki fark sindirim sisteminden üriner sistemden ve hatta deriden katı veya sıvı olarak atılacaktır. İlk iki kilo buradan.
Maalesef kaslarımız enerjiye ihtiyaç duyduklarında ilk katkı yağlardan gelmiyor. Kasların içinde glikojen dediğimiz ve bol miktarda suyla birlikte bulunan hazır enerji depoları vardır. Enerji dengesi açık verdiğinde ilk başvurulan kaynak bu glikojendir yağ değildir… Glikojen harcandığında yan ürün olarak bol su çıkar ve bu dışarı atılır. İşte size birkaç kilo daha. Sonra sıra kasın kendisine ve yağa gelir.

Fakat ilk ölçtüğünüz kayıp sindirim sisteminin ve glikojenin kaybıdır.

Hafta bitti veya vücudunuzun haklı isyanına kulak verdiniz. O harika rejimi bıraktınız. Tabiki önce sindirim sistemi dolmaya başlar ve 1-2 kg alırsınız. Sonra vücut kaybettiği suyu ve kaslar glikojeni yerine koymaya başlar. Fakat vücudunuz da kıtlık sinyalini almıştır ve eskinin altında enerji harcamaktadır. O zaman fazla gelen besin yağ dokusunda depolanır. Öyleki tekrar kıtlık çıktığında yedeğiniz bulunsun. Ve tur tamamlanır. Eski kiloda veya üzerindesinizdir. Ama biraz daha az kas ve biraz daha fazla yağla…
Alıntıdır. Gayet güzel ve biraz da eğlenceli bir metin olmuş… Umarız yararlı olur…
SAğllıklı Yaşam’a DAir her şeyi sitemizde bulabilirsiniz…


Diyetler Ve Zayıflama başlıklı bu makale 18-07-2011 tarihinden itibaren 122 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Diyetler Ve Zayıflama

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Diyetler Ve Zayıflama Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.