reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Su İçsem Karnım Şişiyor

Zayıflama Su İçsem Karnım Şişiyor konusunu yazdır Su İçsem Karnım Şişiyor konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 16-08-2011 tarihinde saat 14:58:32 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 54 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Şişman hastalarla yaptığımız görüşmelerde sık yapılan şikâyetlerden bir tanesi “yemediği halde kilo alma” veya “su içse bile yarama” durumudur. Hastalarımızın çoğu gençlikte yediğinin yarısını bile yemediği halde şişmanladığından yakınır.Öncelikle belirtelim yaşlılık dediğimiz olay bir süreç olup, hiç bir insan bir günde yaşlanmaz. Cahit Sıtkı’nın “Yaş otuz beş yolun yarısı eder” dediği gibi otuzlu yaşlarda insan yaşlanmaya başlar ve bu yaşlanmanın ilk belirtisi yavaşlamadır. Hareketlerde başlayan bu yavaşlama ile beraber vücudumuzun bazal metabolizması da yavaşlar ve organizma eskiden olduğundan çok daha az enerji tüketmeye başlar.
 Normal koşullar altında organizmamız hareket etmeden dahi belli miktarda enerji tüketmektedir. Bazal koşullarda tüketilen bu enerjinin düzeyi ne kadar fazla ise kişi o kadar şanslıdır ve şişmanlama şansı o kadar azdır. Hareketsiz zamanlarda bile tüketilen bu enerji miktarı azaldıkça kişi işte o zaman “su içse dahi kilo alma” durumuna gelir.
 O zaman kilo vermek isteyen bir hastanın yapması gereken en önemli işlerden bir tanesi bazal koşullarda harcadığı bu enerjiyi arttırmanın yollarını aramaktır. Bunun da çok çeşitli yolları vardır. Her şeyden önce kişinin kas kitlesi ile bazal metabolizması doğrudan ilişkilidir. Zaten bu yüzden kas kitlesi hormonlarına bağlı olarak daha fazla olan erkekler bu konuda biraz daha şanslıdır.
 Kas kitlesini arttırmanın en önemli yolu ise egzersiz yapmaktır. Yani düzenli egzersiz yaparak kas kitlesini arttıran kişi yalnızca egzersiz yaparken değil, uyuduğu zamanlarda dahi daha fazla enerji harcamaya başlar. Bu açıdan bakıldığında özellikle orta yaşlı kimseler için egzersizin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
Enerji tüketimini arttırmanın bir diğer yolu ise beslenme biçiminden geçer. Kişi ne kadar sık olarak beslenirse mide-barsak sisteminin tükettiği enerji de o derecede fazla olacaktır. Yani düşük kalorili ve kan şekerini hızlı yükseltmeyen gıdalar tüketiyorsanız, ne kadar sık beslenirseniz o kadar çok kalori tüketebilirsiniz.
En başta insana garip gelen bu durum nedeniyle beslenme uzmanları hastalarına sık fakat az yemeyi önerirler. Mevsimine göre erik, elma, ayva gibi gıdalarla yapacağınız ara öğünler hem fazla acıkarak bir sonraki öğünde çok yemenizi önleyecek, hem de mide barsak sisteminizi devamlı çalıştırarak bazal metabolizmanızı arttıracaktır.
Yediğiniz besinlerin çeşitleri de bazal metabolizma üzerine etkilidir. Mesela et, yumurta ve süt ürünlerinin bazal metabolizmayı arttırıcı etkisi olup belli aralıklarla tüketilmeleri durumunda zayıflamaya yardımcı olurlar. Yine sebze ve meyve tüketiminin de bu konuda olumlu etkisi olup, hem kabızlığı önlerler, hem de içerdikleri yüksek oranda lif sayesinde kitle etkisi ile tokluk hissi oluştururlar.
Özellikle orta yaşlardan itibaren egzersiz ve beslenme biçiminizde yapacağınız basit birkaç değişiklikle bazal metabolizmanızı arttırabilir ve kilo almayı önleyebilirsiniz.


Su İçsem Karnım Şişiyor başlıklı bu makale 16-08-2011 tarihinden itibaren 54 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Su İçsem Karnım Şişiyor

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Su İçsem Karnım Şişiyor Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.