reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Zayıflama Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı? konusunu yazdır Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 08-07-2011 tarihinde saat 12:20:54 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1505 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Bir diyetisyen olarak kişilerin doğru, sağlıklı ve dengeli beslenmesinden sorumlu olan Gizem Tutar, eşi Serkan Tutar’la birlikte Tutar’lı Diyet kuruluşunun da sahibi. Uzmanlık alanına giren kilo problemleriyle ilgili yetkin bir isim olan Gizem Tutar, sigara içme davranışı ile vücut ağırlığı kontrolünün karmaşık bir ilişkisi olduğunu belirtiyor. Bunun gerekçesini de nikotinin yeme davranışları üzerindeki etkisinin sadece metabolik değil aynı zamanda duyusal olduğu bilgisiyle açıklıyor. Gizem Tutar’a konuyu başlıklar halinde şöyle ele alıyor:

Enerji alımı: Yapılan bilimsel araştırmaların çoğunda, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla kalori aldığı gözlenmiştir. Sigarayı bırakanların besinlerle aldığı kalori oranı da yükselmektedir. Çünkü nikotin beyni etkileyen bir maddedir ve beyinde bilgi alma prosedürünü hızlandırır. Dış uyarıcılara karşı duyarlılığı artan kişi, nikotin almayanlara göre daha çok besin tüketir.

Vücut ağırlığı: Sigara içmek, insan fizyolojisini, davranışlarını, duyularını ve bilişsel yeteneğini etkiler. Bütün bunlar da nikotinin vücut ağırlığı üzerinde etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Sigara, tat hissi ve duyuları direkt etkilemenin dışında, nikotinin merkezi sinir sistemi üzerindeki doğrudan etkisi de açlık-tokluk duygusunu değiştirebilir. Aynı yaşta olan tiryakilerin vücut ağırlığı, sigara içmeyenlere göre daha düşüktür. Sağlıklı ve orta yaşta 885 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, sigara içenlerin içmeyenlere göre günde ortalama 350 kalori daha fazla aldıkları fakat kilo ortalamalarının içmeyenlere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu da sigarayı bırakma sürecinde alınan 5-10 kiloyu açıklayan bir bilgidir.

Sigarayı bırakanlar kilo alır, çünkü…

Tat duyusu teorisi: Sigaranın bırakılması ile birlikte, tat duyusunun düzelmesi ve ihtiyaç duyulan oral uyarımın ortaya çıkması ile birlikte kişi, daha çok yemek yemeye başlar. Lezzet alma isteğindeki artışla besin tüketimi de artar.

Psikolojik Teori: Sigarayı bırakanlarda, bağımlılık sigaradan yiyeceklere doğru kayabilir.

Beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklikler: Sigarayı bırakanlarda öğün süresi uzar. Sigara içenler doydukları an sigara yakmak üzere sofradan kalkarken, sigarayı bırakanlar öğün sürelerini uzatır ve genelde yemeği tatlı tüketerek sonlandırırlar. Bazı çalışmalar da göstermiştir ki sigarayı bırakanlar, daha sık tatlı ve tuzlu yiyecekler tüketme eğilimindedir.

Tatlı düşkünlüğünün artması: Sigarayı bırakan kişilerin daha çok tatlı tükettikleri bilinir. Bunun bir nedeni sigara içenlerin tatlı tada duyarlılıklarının fazlalığı ise diğer nedeni de nikotinle bağlantılıdır. Sigara içenler küçük bir porsiyon tatlıyla sofradan kalkabilir ama sigarayı bırakınca tatlı tada karşı duyarlılıkları azalır ve daha büyük porsiyonlarda tatlı tüketmeye başlarlar. Nikotinle ilgili konuya gelince, yapılan bir deney de göstermiştir ki, farelere yüksek doz nikotin verildiğinde şekerli gıdalara daha az yönelmişlerdir. Verilen nikotin kesildiğinde, şeker tüketim oranları da artmıştır. Bu durum, seratonin hormonu ile ilgili olabilir. Nikotin seratonin hormonunu tetikler, sigarayı bırakan kişi ise kendini mutlu hissetmek için, azalan seratonin yerine daha çok tatlı tüketme eğilimine girer.

Tokluk hissi: Sigarayı bırakanlar arasında yapılan bir araştırmada, düşük doz nikotin sakızı çiğneyenlerin, yüksek doz nikotin sakızı çiğneyenlere göre iki kat daha fazla besin tükettikleri gözlenmiştir. Çünkü nikotinin açlık hissini azalttığı düşünülmektedir.

Emilim düzeyi: Sigara içenlerde besinlerin barsaktaki emilimi azalır. Sigarayı bırakınca emilim normal düzeye döner ve bu da kilo almaya yol açar.

Barsak geçiş hızı: Sigara içenlerin barsak geçiş sürelerinin yani boşaltım hızlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Barsakların hızlı çalışması, besinlerle alınan kalorinin bir kısmının atılmasına yol açıyor olabilir.

Metabolizma hızı: Nikotinin, bazal metabolik hızı arttırdığı düşünülmektedir. Çünkü sigara içenlerin oksijen tüketimlerinin içmeyenlere oranla daha yüksek olduğu bilinmektedir. Oksijen tüketiminin artması metabolizma hızının artması anlamına gelmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonraki dönemde metabolik hızın ortalama 100 kalori kadar azaldığı düşünülmektedir.

Sinir sistemi üzerine etkisi: Sinir sisteminde aktiviteyi arttıran sigara, vücutta enerji üreten sistemlerin daha hızlı çalışmasına neden olabilir. Sigara bırakıldığında, sinir sistemi aktivitesi eski hızına döner.


Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı? başlıklı bu makale 08-07-2011 tarihinden itibaren 1505 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.